Zastupitelé Vysočiny projednají jaderné úložiště

Zastupitelé Kraje Vysočina by na posledním zasedání před říjnovými krajskými volbami měli zaujmout postoj k případnému umístění úložiště jaderného odpadu na území kraje. Materiál s návrhem nesouhlasit s úložištěm na Vysočině zpracoval lídr opozičních lidovců Vít Kaňkovský, rada kraje ho doporučila zastupitelům v této podobě schválit. Vyplývá to z webu kraje. Krajské zastupitelstvo bude jednat 8. září.

Obce z lokalit zvažovaných pro úložiště na Vysočině o vyjádření krajských zastupitelů stojí. „Je to hlavně na náš popud, že se to tam bude projednávat,“ řekl starosta Rudíkova Zdeněk Souček. Rudíkov spadá do lokality Horka. „Jako dotčený starosta neustále poukazuji na to, že to nezasáhne jenom nás, že ten dopad na region bude mnohem širší,“ dodal starosta Dolní Cerekve Zdeněk Dvořák. Jde o obec z lokality Hrádek.

Rada Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) v červnu schválila zúžení možných lokalit pro hlubinné úložiště jaderného odpadu z devíti na čtyři. Z Vysočiny jsou Horka na Třebíčsku a Hrádek na Jihlavsku. Finální slovo bude mít vláda.

Obce z obou území na Vysočině kvůli tomu požádaly o schůzku premiéra Andreje Babiše (ANO). Premiér pak řekl, že žádost postupuje vicepremiérovi Karlu Havlíčkovi (za ANO). Podle obcí se s Havlíčkem měli zástupci lokality Horka sejít v pátek a Hrádku 8. září. Ministr je ale teď v karanténě. Obce z území Horka podle Součka požádaly o náhradní termín schůzky, obce z Hrádku zatím počítají s videohovorem.

(red, ČTK)

Komentáře ke článku 1

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *