Zastánci zálohování PET znovu apelují na MŽP

Zvyšování počtu kontejnerů na plasty k větší míře třídění nevede, uvedla iniciativa Zálohujme v otevřeném dopise ministerstvu životního prostředí (MŽP). Odvolává se na údaje Eko-komu, podle kterých v roce 2018 o dva procentní body snížila na 67 % snížila míra třídění plastů.

Naopak produkce plastů se podle zastánců zálohování za poslední desetiletí zvýšila o 40 000 tun. Ministerstvo životního prostředí podle svých dřívějších vyjádření naopak argumentuje tím, že předloni se zpětně vybralo 81 % PET lahví, a razantnější zvýšení zálohový systém podle něj nezaručí.
Zavedení zálohového systému na plastové lahve by podle MŽP nemotivovalo spotřebitele, aby nepohazovali odpad v přírodě. Navíc by podle resortu spíš ohrozilo třídění ostatních druhů odpadů. Ministerská náměstkyně Berenika Peštová (ANO) pro časopis Odpady už dřív řekla, že systém sběru obalů v České republice je dobře nastavený. Paralelní sběr by ho tak mohl narušit.
Pod dopisem je podepsaný generální ředitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale, ředitelka Institutu Cirkulární Ekonomiky Soňa Jonášová, Filip Bernard ze stejnojmenného pivovaru, Jan Freidinger za Greenpeace nebo Daniel Vondrouš z Asociace ekologických organizací Zelený kruh.
Podle Evropské směrnice by v roce 2025 mělo být recyklováno 50 procent plastů, 25 procent dřeva, 70 procent skla, 75 procent papíru a lepenky, 70 procent železných kovů a 50 procent hliníku. O pět let později jsou cíle vyšší o pět až deset procent.*
(red, ČTK)

Komentáře ke článku 3

  • L.Novák

    Základní pravidla dnešní doby: O peníze jde až na prvním místě a za vší ekologií jsou nakonec jenom velké peníze.
    Tady přece vůbec nejde o ekologii, ale o to, že na trhu je moc výrobců, tudíž silná konkurence a nízké marže… ale to firma, která tuto kampaň organizuje vůbec nepotřebuje. Takže co? Vymyslet něco?? jak poškodit konkurenci, aby se stáhla z trhu.
    A pokud by to někomu nebylo jasné, doporučuji nahlédnout do archivu ČT s shlédnout film „Jak se dělá propaganda.“ Toto je totiž přímo učebnicový příklad.
    K kromě toho mě děsí, že jeden sodovkář a jedna čerstvá absolventka diktují ministrům a poslancům, co musí být napsáno v zákoně. A nikomu to nepřipadá divné. 🙁

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *