Zákazníci by měli při výběru správné baterie postupovat s rozumem, radí recyklační firma

V České republice se každý rok na trh dostane zhruba 3,8 tun nových přenosných baterií. Mezi nimi vedou klasické tužkové typu AA, mikrotužkové AAA a na vzestupu jsou v duchu trendu miniaturizace také malé knoflíkové baterie. Podle dat recyklační společnosti ECOBAT se aktuálně v každé domácnosti nachází v průměru 60 baterií.

„Podle našich statistik si v minulém roce každý Čech v průměru zakoupil 11 nových baterií. Z toho 8 nedobíjecích a 3 dobíjecí baterie,“ řekl Petr Kratochvíl ze společnosti ECOBAT, která v Česku zajišťuje sběr a recyklací baterií. „I přes nesporné výhody akumulátorů, kde na prvním místě stojí ochrana životního prostředí, platí, že jsou typy spotřebičů, pro které jsou jednorázové baterie vhodnější,“ dodal.

Kdy volit jednorázové a kdy dobíjecí

Jednorázové baterie se hodí do energeticky méně náročných přístrojů, jako jsou kalkulačky, hodiny nebo dálková ovládání. Tyto baterie je lepší použít také pro zařízení, která musí být vždy spolehlivě připravená k provozu, jako třeba detektory kouře nebo svítilny. U těchto baterií dochází k samovybíjení pomaleji než u dobíjecích baterií. Naopak u zařízení, která vyžadují relativně velké množství energie v krátkém čase nebo která se používají velmi často a intenzivně, je podle recyklační firmy vhodnější použít akumulátor. Jde například o herní konzole, hudební přehrávače, vysílačky, digitální fotoaparáty a nejrůznější hračky.

„V současné době je jen 45 % baterií, které se v Česku dostanou do oběhu, poté, co doslouží, předáno k recyklaci. To je necelá polovina. Jde zhruba od 1 700 tun. Z toho vyplývá, že kolem 2 100 tun končí neznámo kde. Vedle šetrné spotřeby baterií proto stále apelujeme na lidi, aby vybité baterie odnášeli na sběrná místa. Má to velký smysl. Vždyť prostřednictvím recyklace jsme schopni ze 100 kilogramů baterií získat 65 kilogramů kovonosných surovin, které znovu slouží lidem k užitku. Šetříme tím zdroje primárních surovin, a tím i přírodu před zbytečnou těžbou,“ dodal Petr Kratochvíl.

Tipy, jak baterie využívat ekologicky i ekonomicky

  • Vyhýbejte se výrobkům s velmi nízkou kapacitou. V případě baterií jde především o zinkové baterie. Vedle malé výdrže je u nich také mnohem větší pravděpodobnost vytečení baterie. 

  • Nevytvářejte si zbytečné zásoby baterií. Kvůli postupnému samovybíjení by docházelo k jejich znehodnocení. Kupujte si jen baterie, které potřebujete. Pečlivě sledujte datum expirace.

  • Využívejte baterie na maximum – když už nefungují v energeticky náročnějším zařízení, mohou ještě dobře sloužit v jiném, které má spotřebu nižší.

  • Nenechávejte baterie v zařízeních, pokud je delší dobu nepoužíváte.

  • Vyměňujte všechny baterie v jednom zařízení současně.

  • Baterie skladujte na suchém místě mimo dosah tepla a vlhkosti. Takto vydrží déle. Nikdy nevystavujte baterie nebo zařízení s bateriemi zbytečně slunci. Vždy je mějte mimo dosah malých dětí, mohly by je totiž spolknout. Riziko hrozí zejména u malých knoflíkových baterií.

(red)*

Komentáře ke článku 3

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *