Za zdražováním vody z velké části stojí náročnější dočišťování odpadních vod

Průměrné platby za vodné a stočné letos meziročně vzrostou o 3,6 %. Budou se tak pohybovat mezi 90 a 92 korunami za metr krychlový vody. Na tiskové konferenci to uvedli zástupci Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK). Loni byl růst cen pomalejší, průměrné zdražení činilo 3,2 %. Za zdražováním stojí kromě inflace také větší náklady vodohospodářů na přečišťování vod a vyšší nároky na jejich kvalitu.

Sdružení ceny analyzuje na základě informací z 13 krajských a více než 30 okresních měst. Podle údajů ministerstva zemědělství činila předloni suma peněz na opravu, obnovu a budování nové infrastruktury 14,3 miliardy korun, což bylo více než 38 % podílu plateb za vodné a stočné.

„Objem těchto prostředků u odpovědných vlastníků veřejných vodovodů a kanalizací narůstá a tvoří největší nákladovou položku při kalkulacích výše plateb za vodné a stočné,“ uvedl předseda představenstva SOVAK Miloslav Vostrý. Podle něj se zvyšuje také tlak na růst mezd.

Od května přitom klesne daň z přidané hodnoty (DPH) na vodné a stočné z 15 % o pět procentních bodů, a spolu s ní by tedy mohla klesnout také cena vody, pokud to vodárenské společnosti a většinou také zastupitelstva měst odsouhlasí. Ceny by mohly klesnout o 3,5 až čtyři koruny za metr krychlový. „Částka generovaná snížením sazby DPH v případě, že cena zůstane na stejné úrovni, může být využita na vytvoření rezervy pro obnovu a oprav vodárenské infrastruktury,“ dodal Vostrý.

Podle sdružení se v posledních letech zhoršuje také kvalita surových vod, vodárenské společnosti tak musí investovat do kvalitnějších technologií. „V současné době je to více z plošných zdrojů, jako jsou například splachy z polí. Teď se můžeme bavit o pesticidech a dalších – to se bohužel dostává do povrchových vod a leckdy to už za ty roky prosakuje do vod podzemních,“ dodal Vlasák. Sdružení připomnělo, že platby vodné a stočné nejsou jen platby za vodu, ale v podstatné míře i za služby při dodávání pitné vody a čištění vod odpadních.

Podle údajů Českého statistického úřadu spotřebitelské ceny v Česku loni v průměru stouply o 2,8 %. Byla to druhá nejvyšší průměrná roční míra inflace za posledních 11 let.*

(red)

Komentáře ke článku 1

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *