Za rok zkušebního provozu burzy surovin se znovu využilo skoro 8000 tun materiálů

Bezplatná on-line burza druhotných surovin Cyrkl.cz po pilotním roce přesedlala do plnohodnotného digitálního tržiště. Uživatelé díky ní uzavřeli více než 260 obchodů a uplatnili 7800 tun materiálů, což se podle tvůrců projektu rovná potenciálním úsporám přes 15 000 tun CO2.

Digitální odpadové tržiště Cyrkl je určené pro firmy, fyzické osoby nebo obce. Registrovat se a vložit nabídku či poptávku mohou všichni bezplatně. Službu aktuálně využívá více než 400 českých a slovenských firem. Zájem municipalit zatím roste pomaleji, jak už dřív časopisu Odpady řekl tvůrce projektu Cyril Klepek.

Obchodovat lze s odpady, ale i s vedlejšími produkty výroby a se všemi typy recyklátů. Tým odpadových expertů pak pomáhá uživatelům zjistit, zda je materiál vhodný a komu je optimální ho v souladu se zákonem předat.

Nově spustila platforma placenou část, která nabízí například neomezenou dobu trvání inzerátu nebo službu poradenství. Základní sekce by ale měla i nadále zůstat bezplatná. „Nová prémiová služba byla logickým krokem pro další rozvoj tržiště. Firmy se k nám vrací, a proto je pro ně pohodlnější mít už vlastní profil, kde si budují svoji historií i kredibilitu. Vzniká tak i důležitá důvěra mezi zájemci i nabízejícími, upřesnil Cyril Klepek.

Projekt má ambice expandovat do celé střední Evropy. Budoucnost totiž vidí zakladatel Cyril Klepek v globálním tržišti, kde se zdroje optimalizují od původců ke zpracovatelům i pomocí umělé inteligence. Například recyklací jednoho kilogramů plastů je podle něj možné ušetřit 2 kg CO2, v případě energeticky náročného hliníku se jedná dokonce o úsporu až 10 kg CO2 na kilogramů.*

(red)

Komentáře ke článku 3

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *