Za deset let projektu Recyklujte s hasiči se vysbíralo přes 22 tisíc tun elektroodpadu

Od roku 2011, kdy vznik soutěže inicioval kolektivní systém Elektrowin, vysbírali hasiči 22 200 tun starého elektra. To v průměru představuje 15,7 tuny na každý aktivní sbor. Nově mohou hasiči sbírat i vyřazené bojlery, které do zpětného odběru přibyly díky unijní směrnici.

Nejvíc se za celou dobu trvání projektu v průměru sbíralo v Olomouckém a Karlovarském kraji. V absolutních číslech pak vede Středočeský kraj se sběrem 4 134 tun. Středočeští dobrovolní hasiči se tak postarali o 18,6 % veškerého elektra vysbíraného v rámci projektu.

„Sbory dobrovolných hasičů působí skoro ve všech obcích ČR a jsou občany vnímány jako spolek, který se stará o bezpečnost, kulturu a sportovní vyžití v obci, na svou činnost si ale vždy musely finanční prostředky obstarat, jednou možností byl přitom i sběr šrotu,“ připomíná Jan Aulický, ředitel kanceláře Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska.

Od startu projektu do konce roku 2019 vyplatil Elektrowin na odměnách hasičům téměř 35 milionů korun. Každý ze sborů, které se nejen zaregistrovaly, ale také skutečně pomohly sbírat staré elektro, tak získal v průměru 24 652 korun.

Nejaktivnějším sborem jsou podle organizátorů hasiči z Přepychů v Pardubickém kraji. Do projektu se zaregistrovali v lednu 2012, a za tu dobu už sebrali přes 5 000 kusů spotřebičů. Na odměnách tak získali už 380 tisíc korun.

„Hlavním důvodem naší účasti bylo ušetřit finanční prostředky obci, která do té doby musela dvakrát ročně platit za manipulaci s nebezpečným odpadem a elektrospotřebiči. Přihlášením do projektu jsme nejen finance ušetřili, ale další navíc získali,“ uvedl Tomáš Slavík, velitel zásahové jednotky SDH Přepychy.

Na druhé příčce v čerpání odměn se umístil SDH Kamenný Újezd z Plzeňského kraje s více než 260 000 korunami, třetí skončili hasiči ze středočeských Chotýšan s 241 660 korunami.

„Hasiči tvoří významný článek v systému zpětného odběru starého elektra, a to především v obcích do 1 500 obyvatel, kde není k dispozici sběrný dvůr ani jiné místo pro odevzdání vysloužilých spotřebičů,“ dodal Roman Tvrzník, předseda představenstva ELEKTROWIN a.s.

(red)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *