24.02.2020 | 07:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Z odhozených žvýkaček umělecká díla

Sedmapadesátiletý Angličan Ben Wilson chodí už 15 let po Londýně a mění odhozené žvýkačky v umělecká díla, píše agentura AFP. Kreslí na ně miniatury. Spíše než nezvyklý koníček, je to podle něj ekologické umění.

"Je smutné přihlížet tomu, jak lidé mohou znečišťovat své prostředí a kolik odpadu vyprodukujeme. Považuji tedy za správné, že vytvářím cosi, co vychází z prostředí, než abych do něho něco přidával," vysvětlil Ben Wilson.

Jeho výtvory, sotva větší než padesátipencová mince, jsou rozptýleny všude na Millenium Bridge, ale také kolem svatého Pavla. Pokud si je však divák neprohlédne úplně zblízka, ani si jich nevšimne. Mnohá jeho díla představují katedrálu. Jiná jsou pestré kresby, které jsou často někomu věnovány a datovány.

Ben Wilson se narodil na severu Londýna a nejprve začal vytvářet sochy ze dřeva, ale později se přeorientoval na žvýkačky. Během let si vydobyl přezdívku chewing-gum man. Jeho postup je vždy stejný. Objeví použitou žvýkačku přilepenou na mostě nebo na chodníku a rozbalí své nářadí: starý kus plátna pokrytý skvrnami, na nějž se položí na břicho, akrylové barvy, štětec, kahan, který používá ke změkčení žvýkačky, a lahvičku s lakem, jímž přetře konečný výtvor.

Když maluje, dává si pozor, aby neposkvrnil most, protože by ho mohly úřady obvinit ze znečišťování životního prostředí. Tvrdí, že pomaloval tisíce a tisíce žvýkaček, a chlubí se, že toto "skryté umění" rozmístil téměř všude po chodnících a mostech metropole.

Prohlašuje, že žije ze spolupráce s umělci nebo galeriemi, ale odmítá jakoukoli odměnu od těch, kdo ho žádají, aby jim malovanou žvýkačku věnoval.*

(red)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down