Výrobci pěnového polystyrenu loni zpracovali 300 000 kilogramů odpadního polystyrenu

Podle Sdružení pěnového polystyrenu (EPS ČR) zpracovávají jeho členové veškerý odpad vzniklý při výrobě, což činí 15% z celkového zpracovaného množství. Výrobci tak zpracovali v loňském roce 300 000 kilogramů neznečištěného odpadového polystyrenu, zejména obalů. Spotřeba tohoto materiálu navíc stále roste.

Spotřeba pěnového polystyrenu v Evropě se meziročně zvýšila o 4 %, a to především díky příznivé situaci ve střední a východní Evropě. V Česku se jeho spotřeba zvýšila za minulý rok o 1,3 % ba 61 800 tun. Vyšším číslům pomohlo i častější zateplování budov dáno novými požadavky na energetickou náročnost budov, kvůli snižování emisí CO2. Nárůst jeho spotřeby zapříčinila také změna tloušťky používaného polystyrenu z 10 cm na 14 cm. Rovněž se častěji používají materiály s větší objemovou hmotností a lepšími mechanickými vlastnostmi.

Sdružení EPS ČR se navíc finančně podílí na zprovoznění unikátní technologie fyzikálně-chemické recyklace takových polystyrenových odpadů, které obsahují problematický zpomalovač hoření. První jednotka využívající tuto technologii vzniká v Nizozemsku a její start se odhaduje na začátek příštího roku. Finálním produktem procesu bude standardní granulát polystyrenu a brom. V případě úspěšného provozu by sdružení chtělo iniciovat vznik stejného zařízení i v České republice.

(red)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *