02.02.2020 | 04:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vláda projedná možné investice do měření dopadů těžby v Turówě

V okolí polského hnědouhelného dolu Turów poblíž českých hranic nejpozději do dubna přibude 16 nových vrtů, monitorujících stav podzemních vod. Stát plánuje také měření hluku a emisí v oblasti, které přijde na několik milionů korun. Návrh projedná vláda v pondělí 3. 2.

V lednu vydalo regionální ředitelství ochrany životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA, kterým souhlasilo se záměrem na rozšíření dolu Turów i přes námitky české strany. Zároveň vydalo stanovisko o okamžité vykonavatelnosti rozhodnutí.

České ministerstvo životního prostředí s polským plánem na rozšiřování přeshraničního dolu nesouhlasí. Liberecký kraj už dřív avizoval, že se odvolá proti souhlasnému stanovisku polských úřadů k rozšiřování. Česká strana má dlouhodobě obavy, že rozšíření dolu by mohlo mít negativní dopad na zásobování Hrádecka a Frýdlantska pitnou vodou.

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) už dříve uvedl, že chce i prostřednictvím Evropské komise vyvíjet na Polsko další tlak, aby svůj postoj změnilo. Česko v jednání s Evropskou komisí podle Brabce upozorňuje na možná porušení směrnice o EIA nebo směrnice o vodách. Brabec také podotkl, že kompenzační opatření, k nimž se Polsko zavázalo, zatím nejsou vyzkoušená. Připomněl, že už v 80. letech kvůli těžbě v Turówě poklesla podzemní voda na Frýdlantsku, nyní by dopady kvůli suchu byly ještě horší.

Polsko by podle materiálu, který bude mít vláda k dispozici, mělo také poskytnout bilanci podzemní vody pro modelové stavy v roce 2015 a 2044 s variantami stavů vody s a bez těsnící stěny.

Hnědouhelný důl v Polsku zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu Turów. Skupina PGE, které důl i elektrárna patří, tam chce těžit až do roku 2044. Rozšířit ho plánuje až na 30 kilometrů čtverečních a těžit se Poláci chystají do hloubky až 330 metrů pod úrovní okolního terénu. Důl se má rozšířit o 14,6 hektaru podél silnice z Žitavy do Bogatyně. V Česku jsou nejblíže obce Uhelná, Václavice, Oldřichov na Hranicích a Hrádek nad Nisou. Obce i Liberecký kraj se proti záměru brání, obávají se hlavně ztráty vody, ale i hluku a prachu.*

(red)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down