Vědci zkoumají novou technologii pro zpracování průmyslových odpadů

Výzkumný tým tvoří vědci z ECOCOAL Slag Handling s. r. o. v Ostravě, FF Servis, spol. s r. o. v Praze a Fakulty stavební, ČVUT v Praze. Výsledkem jejich práce by mělo být ověření možností výroby mikrofillerů (mikroplniv), hydraulických pojiv, nebo materiálů pro filtraci vody a abraziv. Za cíl si kladou také umožnit přípravu kompozitních směsí využitelných například pro lineární 3D tisk a další progresivní technologie využitelné ve stavebnictví.

Základem technologie bude podle jejich tvůrců zpracování anorganických odpadních materiálů pomocí kombinace klasických a zcela nových postupů, jako jsou mechanické, respektive mechano-chemické aktivace. Jednou z jejích prvních aplikací je výroba stavebního pojiva "DASTIT®", které je již řadu let vyráběné pomocí mechanické aktivace ve vysokorychlostních mlýnech na bázi popelů fluidního spalování fosilních paliv.  Ale existuje řada dalších aplikací mechanické, (mechanicko-chemické) aktivace látek, například vstupních surovin pro lisování dřevovláknitých desek, plniv (fillerů) pro výrobu vstřikolisovaných výrobků na bázi termoplastů, úprava a dílčí aktivace pryže z odpadních pneumatik atd.

„Nová komplexní a inovativní technologie zpracování umožní podstatné zvýšení využitelnosti průmyslových odpadů. Úspěšné řešení projektu přinese také snížení environmentální zátěže v regionu Moravskoslezského kraje a umožní efektivní využití práce a energie do materiálu již vložených,“ dodal Petr Konvalinka, předseda Technologické agentury ČR, která projekt podpořila téměř deseti miliony korun.

Díky tomu by se mohly dočkat efektivnějšího zužitkování i dosud nevyužité nebo nepříliš efektivně využité materiály, jako vzduchem chlazené vysokopecní strusky, ocelářské strusky, granulované vysokopecní strusky, stabilizáty vedlejších produktů spalování tuhých fosilních paliv nebo některé typy minerálních odprašků či další. Určitá část těchto materiálů se prodává jako produkty s nízkou přidanou hodnotou pro další zpracovatele. Část těchto materiálů, vzduchem chlazené ocelárenské strusky, nebo odprašky ze zpracování přírodního či umělého kameniva jsou bez užitku ukládány na skládky. Nová řešení by měla docílit toho, aby se alespoň část těchto materiálů využila pro výrobu součástí klasických nebo alternativních, environmentálně šetrnějších pojiv, případně dalších produktů, jakými jsou abraziva pro otryskávání nebo mikrofilery pro vybrané typy stavebních hmot s vysokou přidanou hodnotou, kde se využívá specifických morfologických vlastností zrn těchto materiálů a také specifických možností homogenizace a mechanické aktivace těchto materiálů ve vysokorychlostních mlýnech.

„Projekt je rozložený do čtyř etap, z nichž každá trvá jeden rok. V první etapě jsme provedli odběry a rozbory vstupních materiálů a připravili zařízení pro jejich zpracování. Ve druhé etapě zpracujeme upravené vzorky v laboratořích a ve třetí a čtvrté etapě se pustíme do poloprovozního ověření technologie. Vše dokončíme v roce 2022,“ řekl Marek Malohlava z firmy ECOCOAL Slag Handling s. r. o.*

(red)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down