Vědci vyvinuli technologii, která umožňuje využít oxid uhličitý vzniklý při výrobě vína

Vědci z Mendelovy univerzity (MENDELU) v Brně ve spolupráci se společností M-ex Production přišli s technologií, která jim umožňuje zachytit plyny vznikající při kvašení vína. Jde zejména o oxid uhličitý (CO2), který má ve vinařství řadu použití, proto nyní zjišťují, jak takto zachycené plyny zpětně využít. Univerzita o tom informovala v tiskové zprávě.

Moderní vinařství využívá oxid uhličitý například při zpracování hroznů, skladování vína i lahvování vína a také k dezinfekci. K tomuto použití ale plyn kupují, přestože při výrobě vína samovolně vzniká. Podle Mojmíra Baroně, vedoucího Ústavu vinohradnictví a vinařství Zahradnické fakulty MENDELU, může z litru vinného moštu při průměrné cukernatosti a teplotě kvašení vzniknout až 60 litrů endogenního CO2.

„Jímáním vlastního plynu si provoz vytvoří během několika týdnů vinobraní zásobu CO2 na celý rok. Plyn je možné aplikovat při stále využívanější kryomaceraci, při skladování vína v neplných nádobách, ale také pro výrobu v létě hojně vyhledávaných perlivých vín anebo nealkoholických nápojů,“ uvedl Baroň.

Další výhodou zachycování kvasných plynů je zvýšení bezpečnosti provozu při výrobě vína. Oxid uhličitý totiž není cítit, přitom může způsobit otravu. Technologie jímání kvasných plynů už používají pivovary, pro vinaře se nyní otevírá stejná možnost. „Vzhledem k enormnímu množství CO2, které lze najímat během fermentace, se z kvasných plynů stává ekologická a široce využitelná komodita s vysokým ekonomickým potenciálem. Vlastnosti získané směsi plynů představují slibnou škálu uplatnění do potravinářského průmyslu a samozřejmě zpět v průmyslu vinařském,“ dodal Baroň.

-čtk-*

Komentáře ke článku 3

  • order an assignment

    Every one of our authors hold Master’s certifications, and Ph.D’s. in their different fields of specialization from the best colleges on the planet. You can contact us at order an assignment in any part of the world as we deliver to native and non-native speakers of English language alike.

  • home cleaning dubai

    Cleansing services are supplied by DIALAMAID cleansing service within Dubai. DIALAMAID cleansing service is actually well organized and completely licensed organization in Dubai. we offer cleaning providers on by the hour basis in order to cleaning workplace and home facilities. we offer trained personnel for cleansing ironing celebration attendant upon special events.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *