V Praze se bude kolem stanovišť se tříděným odpadem více uklízet

V Praze se bude kolem stanovišť se separovaným odpadem více uklízet. Kvůli rostoucímu objemu tříděného odpadu se v Praze navyšují svozové kapacity, kontrola úklidu i množství stanovišť s nádobami na tříděný odpad, řekl náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN). Svoz odpadu v Praze zajišťují z větší části Prahou vlastněné Pražské služby (PSAS) a několik dalších soukromých firem. V Praze je nyní 5600 stanovišť s nádobami na separovaný odpad.

„Skokově, i v souvislosti s vánočními svátky, narostlo množství odpadu. Odpadu, nejen, co jsme odvezli z popelnic, ale i kolem nich, narostlo v prosinci o 200 tun proti listopadu,“ řekl náměstek s tím, že nárůst objemu odpadu souvisí s proměnou nákupního chování Pražanů. Ti kvůli uzavření mnohých obchodů vládním nařízením a kvůli obavám z šíření nákazy covidem-19 nyní více nakupují on-line, což s sebou nese vyšší množství obalového materiálu, které se následně projevuje v naplněnosti kontejnerů na tříděný odpad. Město proto v roce 2020 vybudovalo 513 nových stanovišť tříděného odpadu a jejich počty by se měly navyšovat podle náměstka i letos.

Svozové společnosti mají podle Hlubučka podle uzavřené smlouvy s hlavním městem za povinnost provádět úklid kolem separačního stanoviště, a to na ploše tři metry od kontejneru všemi směry. Dva metry kolem nádoby na separovaný odpad se bude také zametat. Častěji budou kolem kontejnerů uklízet zaměstnanci městské firmy Pražské služby (PSAS). PSAS také pro provádění úklidu nasadí další tři vozidla. Na úklidu se budou v případě potřeby podílet i pracovníci Technické správy komunikací (TSK).

Na zajištění svozu komunálního odpadu z pražských ulic a sběrných dvorů je v rozpočtu hlavního města na rok 2021 počítáno s 1,6 miliardy korun. Mezi investiční akce letos patří vybudování třídičky plastového odpadu za 100 milionů korun a výměna jednoho z kotlů Malešické spalovny.

Od roku 2012 množství komunálního odpadu, které v hlavním městě sveze PSAS, roste. V roce 2019 to bylo již 266 000 tun. Roste i množství odpadu, který se v Praze vytřídí. Tříděného odpadu Pražské služby v roce 2019 svezly zhruba 60 000 tun. Firma na základě desetileté zakázky od magistrátu z roku 2015 zajišťuje svoz a zpracování odpadu pro zhruba dvě třetiny metropole. Zbytek svozu odpadu zajišťuje firma AVE CZ podnikatele Daniela Křetínského a její subdodavatelé.*

(ČTK)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *