V Německu vybrali další elektrárny, které přestanou spalovat uhlí

Německý regulační úřad pro energetiku Die Bundesnetzagentur (BNetzA) vybral další tři elektrárny, které od 8. prosince nebudou smět spalovat uhlí. Země je v rámci svého postupného odklonu od uhelné energetiky odškodní prémiemi. Jednou z těchto elektráren je i zařízení, které patří firmě českého podnikatele Daniela Křetínského. S odkazem na sdělení úřadu o tom informovala agentura DPA.

Spolkový úřad v aukci prémií rozhodl, že příspěvek na odstavení získají dvě velké černouhelné elektrárny. Jedna má výkon 757 megawattů a stojí v přístavu Wilhelmshaven, druhou je elektrárna Mehrum ve spolkové zemi Dolní Sasko a má výkon 690 megawattů. Ta patří Křetínského holdingu EPH. Prémii obdrží i malé zařízení v Sasku-Anhaltsku.

Výši přiděleného odškodného spolková agentura nesdělila. Dodala ale, že zájem o příspěvky na odstavení byl vyšší, než mohla uspokojit.

V první aukci koncem loňského roku získalo příspěvek od spolkové agentury na ukončení činnosti 11 elektráren s celkovým výkonem téměř 4800 megawattů. Tehdy si mezi sebou rozdělily 317 milionů eur (8,3 miliardy Kč).

Celkem je v plánu osm aukcí, přidělovaná částka se bude postupně snižovat. Německo plánuje, že výrobu elektřiny z černého a hnědého uhlí ukončí nejpozději od roku 2038.

-čtk-*

Komentáře ke článku 1

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *