V Mostě funguje unikátní technologie na úplné zpracování odpadu

Česká společnost vyvinula technologii, která zpracuje odpad na původní suroviny, ze kterých byl jeho obsah vyroben. Jedno ze zařízení funguje na Mostecku, další dvě jsou v zahraničí. Společnost s desítkou odborníků se vývoji za desítky milionů korun věnovala osm let. Novinářům to řekl Miroslav Šilhan, ředitel společnosti LOGeco.

Technologie funguje na bázi katalytické depolymerizace, tedy procesu, při němž se odpad smíchá s chemikáliemi a katalyzátory a způsobí rozklad na původní suroviny, ze kterých byl obsah odpadu vyroben, popsal proces vedoucí vývoje Michal Halko. „Proces podporujeme teplotou, mícháním a získáme z plastů styren, benzen, etylstyren, což jsou látky, ze kterých se dají znovu vyrobit ethylen, polyethylen, propan,“ uvedl vývojář. Stroj podle něj umí zpracovat třeba komunální odpad, to znamená, že si stroj poradí i s netříděnou surovinou a zpracuje ji na jednotlivé složky.

Proces tak vytvoří látky, z nichž se dají vyrobit věci, které šly do stroje ve formě odpadu. „Cílem toho všeho je, že z odpadu děláte produkt. Ostatní technologie vytváří z odpadu produkt a odpad, ale tato technologie vrací suroviny, které vyrobil člověk, třeba kelímek, do původní podoby,“ uvedl Šilhan.

Technologie je určena městům, státům nebo firmám. Mohou být ve třech formách různých velikostí a jejich výroba včetně odvozu a instalace stojí od jednotek milionů do desítek milionů korun. Stroj mohou obsluhovat pouze dva lidé v jedné směně, kdy stroj za den zpracuje 15 tun odpadu.

Na výrobě se podílí několik předních českých i slovenských firem, mezi nimi jsou také Třinecké železárny na Těšínsku. Zatím existují tři stroje, dva jsou v zahraničí, kam chce Šilhan produkci primárně směřovat.

Technologie je podle ředitele zcela bezpečná a ze stroje vycházejí pouze páry a teplý vzduch. Životnost stroje je zhruba 25 let, poté se musí vyměnit jeden ze tří generátorů, v nichž se odpad přetváří na jednotlivé složky.

Do stroje nesmí podle zákona přijít kafilerní a infekční odpad. Nezpracuje například železo či písek. „Pouze organické suroviny,“ upřesnil Halko.*

(red)

 

Foto: Archiv LOGeco

Komentáře ke článku 4

  • David Krajíček

    Pyrolýza plastů (zde cudně nazývaná depolymerizací) je známá a běžná technologie, a známé také je, že nefunguje.
    Stačí trocha PVC, které je přítomné vždy a všude, a chlor znehodnotí veškeré výstupy pro další zpracování kapalné fáze.
    Technologie může být bezodpadová jen v případě, že na vstupu jsou jen čisté plasty, což nejsou plasty z komunálu. Jinak odchází N-kový odpad v tuhé fázi a téměř nevyužitelná kapalná fáze.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *