V Belgii vyčistí park od plastů pomocí obřího vysavače

Belgickou přírodní rezervaci u města Antverpy vyčistí od milionů malých kousků plastového odpadu za pomoci obřího vysavače, napsala agentura Reuters. V soutěži vypsané správou přístavu v Antverpách uspěl stroj přezdívaný "Nul-o-Plastic", který vyvinula společnost Envisan, divize společnosti Jan De Nul Group.

Slanisko Galgeschoor, které zaplavuje příliv, se během let zaneslo kousky plastů z průmyslových zón a měst podél řeky Šeldy. Kousky plastů jsou příliš malé a četné, než aby šly posbírat ručně. V oblasti o rozloze 100 hektarů žijí ohrožené druhy ptactva a jedinečná vegetace.

Správa přístavu v Antverpách loni vyhlásila soutěž o nejlepší technologicky a finančně přijatelné řešení. Mezi padesátkou účastníků zvítězil chytrý vysavač na měkkých gumových pásech, který příliš nepoškozuje půdu ani rostliny.

Z přírodní rezervace by díky novému stroji mělo zmizet 7,5 tuny plastu. Vyšší podíl recyklace plastů dlouhodobě podporuje Evropská unie. V současnosti se v EU podaří zrecyklovat méně než třetinu plastového odpadu, upozornila agentura Reuters.*

(ČTK)

Komentáře ke článku 1

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *