Úřady: Ropovod, který způsobil havárii u Kalifornie, je posunutý o desítky metrů

Ropnou havárii u břehů jižní Kalifornie způsobilo prasklé potrubí, které bylo ze své původní polohy na dně oceánu posunuto o desítky metrů. Podle agentury AP to oznámily místní úřady. Zjištění podporuje dosud nepotvrzenou teorii, že ropovod poničila lodní kotva.

Potápěči určili, že potrubí bylo „podélně vychýleno“ z původní polohy v délce více než 1200 metrů. Přemístěním v něm vznikla puklina o délce 33 centimetrů, uvedla Rebecca Oreová z americké pobřeží stráže. Právě tato instituce byla pověřena vyšetřováním incidentu, při němž únik skoro 573 000 litrů ropy do oceánu zamořil kilometry pobřeží jižně od Los Angeles. Co přesně přemístění a následné roztržení pláště ropovodu způsobilo, Oreová nesdělila.

Martyn Willsher – ředitel firmy Amplify Energy, která ropovod provozuje – uvedl, že potrubí nyní zaujímá polohu „téměř do půlkruhu“. „Potrubí se v podstatě napnulo jako luk. V nejzazším bodě je 32 metrů od svého původního umístění,“ řekl Willsher.

Willsher již v pondělí řekl novinářům, že jednou z vyšetřovacích verzí je poškození ropovodu lodní kotvou. Tuto verzi začala prověřovat i pobřežní stráž, podle níž nad ropovodem běžně proplouvají nákladní lodě.

Kalifornské úřady kvůli havárii uzavřely několik pláží a vydaly v zasažené zóně zákaz rybaření. Uzávěra může podle AP trvat i několik týdnů. Starostka nejhůře postiženého města Huntington Beach Kim Carrová označila únik za ekologickou katastrofu.

-čtk-*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *