Uničovská firma dostala pokutu za znečišťování ovzduší, podle MfD je spojená s částí kauzy Vidkun

Pokutu 330 000 korun uložila Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) společnosti Carman, která v provozovně v Uničově na Olomoucku zpracovává listnaté dřevo a vyrábí pro vlastní využití teplo spalováním biomasy v kotlích. Firma pokutu dostala za nerespektování povinnosti vyplývající ze zákona o ochraně ovzduší, informovala mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová. Společnost se proti rozhodnutí neodvolala, a pokuta tak podle inspektorů nabyla právní moci. Podle insolvenčního rejstříku je firma v úpadku.

Firma má podle mluvčí ČIZP na zdroji spalování paliv stanovenu povinnost provádět každoročně jednorázové měření emisí. „V roce 2018 ji ale nesplnila a v roce 2019 prokázalo měření překročení emisního limitu pro tuhé znečišťující látky více než dvojnásobně. Pro zdroj zpracování dřeva také nezajistila jednorázové měření emisí v intervalu jednou za tři roky. Pro oba zdroje pak společnost ve třech po sobě jdoucích hlášeních uvedla v rámci souhrnné provozní evidence nepravdivé údaje,“ uvedl ředitel oblastního inspektorátu ČIŽP v Olomouci řekl Radek Pallós.

Přitěžující okolností při stanovení výše pokuty bylo podle inspektorů to, že v případě spalovacího zdroje firma nepodnikla technické nebo organizační opatření směřující ke splnění zpřísněných emisních limitů platných od roku 2018. Přitom na základě předcházejících výsledků měření emisí bylo podle ČIŽP zřejmé, že zdroj zpřísněné emisní limity nesplní. „Došlo k porušení jedné ze základních zákonných povinností provozovatelů stacionárních zdrojů, jejíž dopad, tedy následek, může mít vliv na zhoršení kvality ovzduší, a v důsledku toho na stav životního prostředí a zdraví obyvatel,“ dodal Pallós.

Firma je nyní v insolvenčním řízení. Podle Mf Dnes hraje roli i v jedné z částí kauzy Vidkun týkající se stavby jezdeckého areálu na Lazcích, kvůli které se před soudem zodpovídá bývalý hejtman Jiří Rozbořil. List tehdy upozornil na to, že akciová společnost Carman vznikla před 20 lety a je spojená se jménem litovelského podnikatele Karla Stehlíka. Podle obchodního rejstříku vystřídala několik oborů podnikání, poslední léta provozovala pilu v Uničově. Do existenčních problémů ji přivedl dřevařský průmysl.*

(red)

Komentáře ke článku 1

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *