14.02.2020 | 09:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ukliďme Česko: S prošlými léky nesprávně nakládá skoro třetina populace

Podle průzkumu agentury STEM/MARK vracely v roce 2015 staré léky do lékáren více než tři pětiny populace. Naopak nesprávně s nimi nakládalo 29 % obyvatel, kteří je buď vraceli lékaři, nebo v horším případě vyhazovali s běžným odpadem. Iniciativa Ukliďme Česko uvádí, že v tuzemsku se ročně vyhodí léky v hodnotě asi 500 milionů korun.

Lékárny v okolí pomáhá vyhledávat aplikace www.KAMsNIM.cz. Obsahuje databázi všech 3 866 lékáren, které se v České republice nacházejí. Na mapě se uživatelům jednoduše zobrazí místo nejbližší lékárny spolu s dalšími informacemi, jako je otevírací doba či kontakt, včetně možnosti navigace. „V některých lékárnách mají na nechtěné léky přímo určenou nádobu, jinde je od Vás převezme lékárník. Léky nechte v původních obalech. Pokud jsou obaly prázdné, můžete je bez starostí vytřídit, prázdná plata od prášků však vyhoďte do směsného odpadu,“ vysvětluje Kristýna Pavlíčková z ekologické iniciativy Ukliďme Česko.

Podle průzkumu si prošlé léky v lékárničce pravidelně kontroluje jen 33 % populace. Krabičky s nepoužitelnými prášky nebo kapkami se tak často hromadí v domácnostech. Při inventuře je třeba zkontrolovat nejen datum expirace na obalu, ale také jestli léčivo nezměnilo konzistenci nebo barvu.

Pozor na stříkačky a rtuťové teploměry

Prázdné stříkačky, injekční jehly, inzulinová pera a staré rtuťové teploměry však přijme málokterá lékárna. Nejedná se totiž o léčivo, ale o nebezpečný zdravotnický odpad, připomíná iniciativa. Pro jehly a rtuťové teploměry slouží místa určená pro odevzdávání nebezpečného odpadu. I ta se dají najít v aplikaci Kam s ním?

Jehly a stříkačky od lidí převezmou i zdravotnická zařízení, kde byly předepsány. V Praze slouží pro stříkačky na veřejných prostranstvích například i speciální koše FIXPOINT, nebo je převezmou některá K-Centra, která jsou určena především pro závislé na drogách. „Ať už odevzdáváte stříkačky kamkoliv, je nutné mít na paměti bezpečnost. Stříkačky musí být uloženy v pevných nádobách, které jsou odolné proti propíchnutí. Můžete využít takzvané klinikboxy, případně i prázdné PET lahve,“ dodává Kristýna Pavlíčková.

(red)

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down