U Proseče na Pelhřimovsku začne odstraňování staré skládky průmyslových kalů

Odstraňování bývalé skládky průmyslových kalů ve starém lomu u Proseče na Pelhřimovsku začne letos na podzim. Projekt připravila obecně prospěšná společnost Čistá příroda východních Čech. Zakázku na sanaci skládky zadala firmě FCC Česká republika, která ji provede za 25,9 milionu korun bez daně.

Na projekt má společnost slíbenou dotaci z operačního programu Životní prostředí. „Máme podepsané dohody ke vstupu na pozemky se všemi vlastníky, připravuje se realizační projektová dokumentace,“ uvedl Tomáš Kašpar z obecně prospěšné společnosti sídlící v Chrudimi. Všechna potřebná povolení by podle něj měla mít společnost v průběhu podzimu. Plánuje, že se začátkem vegetačního klidu na přelomu října a listopadu začne kácení zeleně v místě staré skládky.

Skládka je několik stovek metrů za vsí Proseč. V lomu se podle informací zveřejněných v záměru společnosti od 70. let ukládaly kaly z neutralizační stanice odpadních vod Humpoleckých strojíren, poslední náklad tam skončil v roce 1991. Kontaminovaného odpadu by tam podle odhadu v záměru mohlo být odtěženo 345 metrů krychlových. Odstraněná zároveň bude navazující divoká skládka komunálních odpadů, území pak bude upravené.

Práce podle Kašpara potrvají rok a půl. Kontaminovaná zemina bude odvážená na skládku nebezpečných odpadů. Následovat bude vytvoření vrtů, pomocí kterých bude v lokalitě čištěná podzemní voda. Celé území pak bude upravené a budou tam znovu vysázené stromy.*

-čtk-

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *