Tipy na upcyklované vánoční dárky

Lidé letos i kvůli koronaviru hodlají své peněženky při nákupu vánočních dárků šetřit. Omezit tyto výdaje mohou mimo jiné i tím, že se buď pustí do vlastnoruční výroby, nebo sáhnou po výrobcích z ektroodpadu, radí recyklační společnost REMA. Pro ty, kteří stále nevědí, co dát blízkým pod stromeček, připravila tipy na ekologicky šetrné dárky.

Blyštivý fotorámeček

Cédéčka už dnes mají svou zlatou éru za sebou, a tak se řadě lidí ta stará a již nevyužívaná bez užitku válí doma. Posbírejte ty svoje a vytvořte z nich originální dárky. Blyštivá strana cédéček se skvěle hodí na výrobu třpytivé mozaiky, kterou pokryjete například dřevěný foto rámeček. Nastříhejte CD na kousky, sežeňte vhodné lepidlo a pak už jen skládejte a skládejte. Vyzdobený rámeček doplňte příhodnou fotografií a máte milý dárek pro rodinu i přátele.

Originální podtácky

CD či DVD disky snadno proměníte například i v dekorativní podtácky. Skvěle vypadají nejen obháčkované, ale třeba i ozdobené decoupage technikou. K té kromě disků potřebujete jen kousek papíru, kterým zaděláte díru uprostřed, bílou akrylovou barvu a lepidlo a ubrousky na decoupage. Nejprve kolečkem papíru zadělejte otvor v CD či DVD a poté disk z obou stran natřete bílou akrylovou barvou. Vyberte si stranu, kterou chcete dekorovat, a po zaschnutí barvy ji potřete lepidlem na decoupage a přiložte část ubrousku, který jste si předtím podle disku obstřihli či s pomocí trochy vody odtrhali. Přitlačte ubrousek, aby se celý přilepil, zapravte případné přesahy a pak znovu přetřete lepidlem na decoupage, které slouží i jako lak.

Polštářek ze zbytků látek

Schováváte si nejrůznější zbytky látek, třeba ze šití roušek? Teď je ideální čas je využít. Vyberte pěkné ladící větší kousky, sešijte je dohromady a vytvořte z nich originální polštářek. Můžete zapojit i děti, ať už při stehování kousků látky k sobě, nebo třeba k závěrečnému dotvoření. Polštářky z nevzorovaných látek mohou děti pomocí fixů a barev na látku pomalovat nebo na ně napsat milý vzkaz třeba pro babičku či dědečka.

Vánoční upcyklovaná svíčka

Během podzimu a zimy nám velmi často domov zútulňují nejrůznější voskové svíčky. Ty jsou zároveň klasikou mezi vánočními dárky – jsou univerzální, oblíbené, estetické. Pokud se vám doma nahromadily již téměř vyhořelé svíčky, snadno z nich vytvoříte kousek zcela nový. Za pár korun si kupte svíčkové knoty a pohledejte doma nejpěknější nepotřebné sklenice. Staré svíčky s plastovým nebo skleněným kelímkem postavte do hrnce s horkou vodou. Stačí, aby sahala jen tam, kam zbytky vosku. Počkejte, až se vosk v kelímcích rozpustí a opatrně kleštěmi či nůžkami vyjměte starý knot. Kelímky s rozpuštěným voskem vyjměte z vody a vosk přelijte do připravené sklenice, do níž jste si předchystali i nový knot. Ten se při nalévání snažte držet co nejrovněji. Vosk nalévejte postupně, každou vrstvu nechte zcela ztuhnout. Můžete na sebe vrstvit různě barevný vosk, nebo jednotlivé vrstvy dozdobit třeba sušenými květy, kamínky, ulitami, šiškami a dalšími přírodninami nebo přidat aromaolej. Samotné sklenice společně s dětmi ozdobte třeba dekorativní washi páskou, stuhou, pruhem látky ovázaným provázkem nebo je pomalujte barvami na sklo.

Šperky z odpadů

Kdo by dárek raději koupil, než ho vyráběl, může sáhnout po profesionální práci s odpadními materiály, jako je třeba projekt Trash Made. Nabízí nejrůznější šperky, jako například náušnice z fólií LCD monitorů, manžetové knoflíčky vyrobené z tlačítek telefonní budky nebo brož ze součástek počítačového hard discu.

(red)*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *