Tento týden patří recyklaci baterií

Druhý zářijový týden je zároveň Evropským týdnem recyklace baterií. Od pondělí 7. do neděle 13. září proběhnou po celé Evropě včetně České republiky osvětové aktivity na podporu třídění. Zájemci se mohou zapojit také do soutěže na Facebooku s názvem Česko třídí baterie!

Podle recyklační společnosti Ecobat, která v Česku koordinuje Evropský týden recyklace baterií, je v republice aktuálně více než 22 000 sběrných míst. Lidé je mohou odevzdávat do červených kontejnerů na elektroodpad s otvorem na baterie a také v obchodech, kde se baterie prodávají. Sběrná místa jsou i v některých školách, městských a obecních úřadech nebo ve firmách, a od srpna také na každé pobočce České pošty.

Vyhlašovatel této události je už od roku 2015 evropská asociace EUCOBAT, která reprezentuje 16 kolektivních systému pro zpětný odběr baterií z 20 evropských zemí.

Češi plní evropské normy, které členským zemím EU ukládají k recyklaci odevzdat minimálně 45 % všech baterií uvedených na trh. Podle průzkumu společnosti Ecobat již 75 % lidí v České republice baterie třídí. Každoročně jich k recyklaci odevzdají kolem 1700 tun.

Podle analytické společnosti Mordor Intelligence bude mezi lety 2018 až 2025 globální trh s bateriemi vykazovat roční růst na úrovni kolem 12 %. Nárůst poptávky po bateriích a akumulátorech lze pozorovat i v Česku. „V roce 2019 meziročně stouply naše prodeje baterií o 16 procent. Mezi nejprodávanější produkty patří zejména akumulátory do notebooků, sílí také zájem po akumulátorech do čteček čárových kódů,“ uvedl Radim Tlapák, ředitel internetového obchodu BatteryShop.cz.*

(red)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *