Téměř čtvrtina kontrolovaných aut nesplnila emise

Kontroly měření emisí přímo na silnicích pod taktovkou Centra služeb pro silniční dopravu ukázaly, že každé čtrnácté auto neplní zákonné limity pro emise škodlivých látek. Ve společném oznámení o tom informovaly resorty dopravy a životního prostředí.

Mobilní expertní jednotka zkontrolovala během června, července a srpna 444 vozidel, z nichž vytipovala 141, u kterých změřila emise. Z nich 33, tedy celkově přes 7 % ze všech kontrolovaných vozidel, nebylo technicky způsobilých k provozu.

První fáze pilotního měření probíhala v Praze, druhá fáze pak pokračovala v dalších dvou krajích a příští rok se kontroly mají rozšířit na celou republiku. „Ministerstvo dopravy nakoupilo další dva přístroje na mobilní měření emisí. Všechna zařízení chceme využívat maximálně efektivně, a to jak v rámci běžných silničních kontrol, tak při speciálních příležitostech, jako jsou velké motoristické akce,“ uvedl ministr dopravy Vladimír Kremlík.

Nejčastějšími prohřešky byl podle kontrolorů špatný stav výfukového vedení nebo kouřivost motoru, která ukazuje na nedostatečnou údržbu vozidel se spalovacím motorem. Vedle mechanických poškození výfukové soustavy a kouřivosti motorů odhalila kontrola další závady spojené s řídicími jednotkami emisních systémů a také vozidla se signalizovanou chybou motoru.

Od roku 2018 platí přísnější pravidla pro kontrolu aut s dieselovým motorem. Nově se na STK nebo SME měří limitní hodnota kouřivosti – 0,25 m-1, což by mělo spolehlivěji odhalit vozidla s nefunkčním filtrem pevných částic. Pokud emisní prohlídka chybu zjistí, musí ji majitel do 30 dní odstranit, jinak ztratí technickou způsobilost k provozu.*

(red)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *