Stát rozdělí na domovní ČOV 200 milionů korun

Dotace mají sloužit především pro obce, ve kterých není možné kvůli terénu, vysokým nákladům nebo technickým důvodům vybudovat klasickou čistírnu odpadních vod. O dotace můžou radnice žádat od 2. března. Čistírny pak instalují přímo v domácnostech.

„Předchozí výzvy na DČOV trhaly rekordy, obce si peníze rozebraly čtyři měsíce před stanoveným termínem. Obce mají o čištění odpadních vod obrovský zájem, je to velice efektivní a ekonomické řešení, které pomůže tam, kde náklady nebo technické podmínky výstavbu velké ČOV neumožní. Ke kanalizaci u nás není připojeno stále více než 1,5 milionu lidí a tomu mj. odpovídá i nedostatečná kvalita povrchových vod v ČR, což chceme změnit,“ uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Do předchozích dvou výzev podle něj poslalo své projekty na šest desítek obcí. Za 240 milionů tak má vzniknout více než dva tisíc domovních čistíren pro téměř deset tisíc obyvatel.

Nová dotační výzva má podobné podmínky jako ty předchozí. Resort přispěje na vybudování soustavy domovních čistíren odpadních vod u rodinných nebo bytových domů do kapacity 50 ekvivalentních obyvatel. Soustava musí přitom odkanalizovat minimálně 30 % z celkového počtu obyvatel v dané části obce či města. Výše příspěvku je odstupňována podle kapacity jedné čistírny od 100 000 do 240 000 korun.

„V předchozích výzvách se investiční náklady projektů pohybovaly od 400 tisíc do 20 milionů korun, dotace z nich může obcím pokrýt až 80 %,“ upřesnil ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman s tím, že do způsobilých výdajů, ze kterých se vypočítává výsledná výše příspěvku, mohou žadatelé zahrnout náklady na přípravu projektu, nákup čistíren, jejich instalaci a související stavební práce, stejně jako technologie pro nepřetržitý monitoring systému nebo proškolení obsluhy.

Žádosti o podporu přijímá SFŽP ČR od 2. března 2020 do 30. června 2021, případně do vyčerpání peněz. Podpořené projekty musí být hotové nejpozději do konce roku 2024.*

(red)

Komentáře ke článku 1

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *