Startuje šestý ročník soutěže Odpadový Oscar

Soutěž vyhlašuje ekologické sdružení Arnika, které ocení obce, jejichž obyvatelé do černých popelnic vyhodí v průměru nejvýše 150 kilogramů za rok. Zvláštní ocenění čeká na města s nízkou produkcí a zároveň vysokou mírou recyklace nebo zajímavým nápadem pro hospodaření s odpadem. O Odpadových Oskarech v jednotlivých krajích rozhodne odborná porota a vítěze vyhlásí během letošního září.

„Za rok každý z nás v průměru vytvoří 195 kilogramů směsných odpadů. Připravovaný odpadový zákon omezí skládkování. Cílem je, abychom odpady také lépe třídili a recyklovali, v čemž máme stále mezery. Musíme však snížit průměrné množství směsných komunálních odpadů maximálně na 150 kilogramů za rok. V soutěži mapujeme obce, kde toho už dosáhli, a inspirujeme tak ostatní,“ řekl Milan Havel za spolek Arnika.

Obce jsou hodnocené ve dvou kategoriích. V první skupině je pořadí určeno podle absolutní produkce směsného komunálního odpadu v poměru k velikosti obce. Loňskými vítězi se staly Dalešice s počtem obyvatel do 1000, Chvalšiny v kategorii od 1001 až 5000 obyvatel a Fulnek za kategorii nad 5000 obyvatel. Stejným způsobem vyhodnotí porota i kraje. Ve druhé skupině pak budou na celorepublikové úrovni hodnoceny příklady dobré praxe. Obce s produkcí směsných komunálních odpadů pod 150 kg na občana za rok, které mají vysokou úroveň recyklace a dobře motivují a komunikují s veřejností či jinak mohou být příkladem pro ostatní. V minulých ročnících si toto ocenění odnesly například města Dvůr Králové nad Labem, Jeseník nebo Jihlava.

“Obce a města po celé republice hledají cesty, jak nejefektivněji motivovat své obyvatele, aby co nejlépe třídili a do směsných kontejnerů vyhazovali co nejméně odpadu. Vítězové z minulých ročníků jsou důkazem, že chytře nastavené odpadové hospodářství šetří nejen přírodu, obecní rozpočty, ale i peněženky domácností,” dodává spolek na svých stránkách.

(red)

Komentáře ke článku 1

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *