STAN navrhuje sloučit resorty zemědělství a životního prostředí

Ministerstva zemědělství a životního prostředí by se měla podle návrhu Starostů od roku 2026 sloučit do nového ministerstva pro udržitelný rozvoj. Úřad by měl mít na starosti úkoly obou nynějších ministerstev, od ochrany zemědělského půdního fondu, vodního hospodářství až třeba k potravinářskému průmyslu. Počítá s tím novela kompetenčního zákona.

Návrh má podle předkladatelů z hnutí STAN za cíl spojit kompetence obou nynějších ministerstev kvůli zvýšeným nárokům souvisejícím s klimatickou změnou. Ochrana a hospodaření s vodou a půdou by tak podle nich neměly být v konfliktu. Dnes jsou totiž obě ministerstva často proti sobě, jak už dřív vysvětlila poslankyně STAN Jana Krutáková.

Nové ministerstvo by mělo také řídit podřízené organizace, tedy Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci, Státní veterinární správu, Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský, Českou plemenářskou inspekci, Českou inspekce životního prostředí a Český hydrometeorologický ústav.

Poslanecký návrh dostala k projednání vláda. Bez ohledu na její stanovisko se jím pak budou na některé z příštích schůzí zabývat poslanci.*

(red, ČTK)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *