Spotřeba pěnového polystyrenu v Česku loni klesla na 60 200 tun

Spotřeba pěnového polystyrenu (EPS) v Česku loni meziročně klesla o 2,6 procenta na 60 200 tun. Proti rekordnímu roku 2015 byla nižší o 3,1 procenta. Údaje Sdružení EPS ČR sdělila společnost Šance pro budovy.

„V důsledku pandemie jsme zaznamenali mírný pokles ve spotřebě. Čím dál tím více lidí ovšem chce zateplit svůj domov, čemuž odpovídá i počet žádostí v programu Nová zelená úsporám. Z pozice nejrozšířenějšího materiálu na trhu tudíž letos očekáváme návrat na předpandemická čísla,“ uvedl předseda Sdružení výrobců EPS ČR Pavel Zemene.

Na celkové spotřebě polystyrenu se podle něj podílí z 85 procent stavebnictví, zbytek připadá na obalový průmysl. Ve stavebnictví se polystyren kromě tepelných izolací používá například také pro zpevňování podloží dálnic.

Stavebnictví v Česku loni meziročně kleslo o 6,2 procenta. Pozemní stavitelství, tedy především výstavba bytů, kanceláří nebo průmyslových hal a skladů, propadlo o devět procent. Inženýrské stavitelství, které je z velké části tvořené dopravní infrastrukturou, o 1,4 procenta stouplo.

Sdružení EPS ČR je národní organizace založená v roce 1998. Má 13 členů a reprezentuje tak většinu dodavatelů a zpracovatelů EPS v Česku. Roční obrat se pohybuje kolem 4,5 miliardy korun při zpracování více než 50 000 tun EPS v posledních letech. Členské firmy zaměstnávají přes 1000 pracovníků.*

-čtk-

Komentáře ke článku 1

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *