11.05.2021 | 06:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Soudní dvůr EU se bude zabývat povolenkami, jež si nárokují Vítkovice Steel

Soudní dvůr Evropské unie se bude zabývat emisními povolenkami téměř za 400 milionů korun, které si nárokuje ostravská hutní společnost Vítkovice Steel (VS), ale byly podle ní nesprávně přiděleny tehdejší huti ArcelorMittal Ostrava (AMO, nyní Liberty Ostrava). Kauza se táhne už sedm let. VS neúspěšně jednaly s Ministerstvem životního prostředí (MŽP), pak podaly správní žalobu, která už byla i u Nejvyššího správního soudu a nyní ji má na stole Městský soud v Praze.

Mluvčí Liberty Ostrava Barbora Černá Dvořáková řekla, že převod povolenek mezi oběma ostravskými firmami se nepodařilo uskutečnit ani při nejlepší vůli a snaze obou stran a ani přesto, že existovala dohoda o způsobu přerozdělení povolenek. "Důvodem byly legislativní a daňové překážky, na české i evropské úrovni, které neumožňovaly bezplatný převod mezi dvěma provozovateli," uvedla Černá.

Emisní povolenky opravňují firmy k vypouštění oxidu uhličitého do ovzduší. Firmy dostávají část povolenek bezplatně od státu, zbytek si mohou koupit na trhu nebo v aukci. Provozovatelé své emise monitorují, vykazují je každoročně MŽP a vyřazují za ně povolenky.

VS od AMO historicky odebíraly tekuté železo jako meziprodukt, z nějž pak dál vyráběly ocel. Při hodnocení situace pro alokaci volných emisních povolenek ale podle finančního ředitele VS Radka Strouhala udělalo MŽP chybu. "Úředníci ministerstva vlivem nedostatečného pochopení výrobního procesu, který je technicky rozdělen na výrobu tekutého železa a poté výrobu oceli, započetli veškeré emise vzniklé v celém výrobním procese pouze ve prospěch AMO," uvedl ředitel.

Rozhodnutím MŽP z 22. ledna 2014 tak byla podle něj společnosti VS na období 2013-2020 přidělena jen zhruba polovina povolenek, na které měla nárok. Šlo pouze o povolenky týkající se emisí souvisejících s provozem její válcovny, ale ne ocelárny. "AMO tak získal i povolenky, které měly správně být přiřazeny ve prospěch VS, a tyto nadbytečně přidělené povoleny tak tvoří značnou část současného přebytku, který má Liberty Ostrava k dispozici,“ uvedl Strouhal.

Mluvčí Liberty uvedla, že přebytek povolenek tehdejšímu ArcelorMittalu vznikl snížením výroby od roku 2009, kdy byla světová ekonomická krize, oproti historické úrovni výroby, na jejímž základě bylo množství povolenek vypočítáno.

Podle Strouhala se rozhodnutí MŽP podepsalo na zavření ocelárny VS v roce 2015. VS přišly o 343 549 povolenek, což v současnosti představuje hodnotu téměř 400 milionů korun. Jedna povolenka opravňuje k vypuštění jedné tuny oxidu uhličitého.

"Rozhodnutí MŽP sehrálo klíčovou roli při rozhodnutí o uzavření provozu vlastní ocelárny a propuštění stovek zaměstnanců na konci roku 2015. Od té doby jsou tak Vítkovice Steel závislé na dodávkách ocelových bram od integrovaných výrobců a nemohou dodávat speciální jakosti plechů s vysokou přidanou hodnotou," uvedl Strouhal.

VS podle něj nejprve neúspěšně jednaly přímo s MŽP. V lednu podaly u Městského soudu v Praze správní žalobu, kterou soud v únoru 2017 zamítl. VS podaly kasační stížnost, Nejvyšší správní soud, který akceptoval argumenty firmy, rozhodnutí zrušil a následně ho zrušil i městský soud

"MŽP reagovalo zrušením původního rozhodnutí o přidělení povolenek a vydalo nové, v němž však opět přidělilo stejný nesprávný počet povolenek jako v roce 2014," uvedl Strouhal.

Firma toto rozhodnutí firma opět napadla a Městský soud v Praze se loni na podzim obrátil s žádostí o výklad na Soudní dvůr Evropské unie. "Po celou dobu se Vítkovice Steel snaží dosáhnout smírného řešení, nicméně ze strany MŽP není vůle jednat," uvedl Strouhal.

Vítkovice Steel vyrábějí ocelové plechy, štětovnice a tvarové výpalky, firma je největším výrobcem ocelových plechů v Česku. V roce 2019 vykázala ztrátu 480 milionů korun a tržby 8,4 miliardy korun. Firma má přes 950 zaměstnanců. Vlastní ji nadnárodní investiční fondy ze zemí bývalého Sovětského svazu.

Liberty Ostrava (LO) patří od roku 2019 do Liberty Steel Group z koncernu GFG Alliance britského podnikatele Sanjeeva Gupty. Vyrábí ocel hlavně pro stavebnictví, strojírenství a petrochemický průmysl. Její roční kapacita výroby je 3,6 milionu tun oceli. I s dceřinými společnostmi má firma 6000 zaměstnanců.

Její emisní povolenky se dostaly až na jednání české vlády. Huť disponovala povolenkami za 5,6 miliardy korun, které si v minulých letech šetřila na financování modernizace, předminulý týden ale část povolenek prodala rumunské sesterské společnosti Liberty Galati. Učinila tak bez souhlasu dozorčí rady a podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) i přesto, že firma předtím vládě slíbila, že povolenky prodávat nebude. S prodejem nesouhlasili odboráři LO, kteří jsou kvůli obavám o budoucnost firmy ve stávkové pohotovosti, a svolali protestní mítink, na němž se sešly stovky zaměstnanců. Firma uvedla, že povolenky, které prodala, bude moci koupit zpět za pevnou, nižší cenu a že zisk z prodeje, který činí 260 milionů korun, využije ve prospěch ostravské huti a jejich zaměstnanců.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down