Soud ve Francii: Stát je odpovědný za pochybení v ochraně klimatu

Pařížský správní soud rozhodl, že francouzský stát je spoluodpovědný za pochybení v rámci boje proti globálnímu oteplování. Ekologické organizace, které na stát podaly žalobu, považují verdikt za "historické vítězství pro klima", uvedla agentura DPA.

Soud podle svého prohlášení prověřoval, zda existuje příčinná souvislost mezi škodami na životním prostředí a vládě přisuzovanými nedostatky v boji proti změnám klimatu. Konstatoval, že alespoň za část škod stát zodpovědný je. O případných opatřeních rozhodne soud do dvou měsíců. Stát se může proti rozsudku odvolat.

Žalobu proti státu podala v roce 2019 čtveřice organizací sdružených v hnutí Otázka století (L’Affaire du siècle), která má za cíl přitáhnout pozornost veřejnosti k dopadům klimatických změn. Kampaň podpořilo množství známých osobností, například herečky Marion Cotillardová či Juliette Binocheová.

„Justice uznala, že nečinnost státu ve vztahu ke změnám klimatu je protiprávní,“ reagovalo sdružení. „Soud teď musí rozhodnout, zda státu nařídí přijmout dodatečná opatření, aby omezil emise skleníkových plynů a plnil své závazky při ochraně klimatu.“

(ČTK)*

Komentáře ke článku 1

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *