Slovenské Ministerstvo životního prostředí povede někdejší aktivista a disident Ján Budaj

Budaje nominovalo opoziční hnutí OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti, které vyhrálo Slovenské únorové parlamentní volby. Se svými 25,02 procenty hlasů tak odsunulo dosavadní nejsilnější vládní stranu Směr Roberta Fica. Předcházející ministr životního prostředí, László Sólymos (Most-Híd), podal koncem ledna demisi po opileckém incidentu.

„Chcem zvýšiť váhu ochrany životného prostredia a otvoriť všetky informácie týkajúce sa kvality života občanov. V mnohých častiach Slovenska je treba okamžité zásahy na ochranu prírody a kvality života. Zmena vlády prichádza v najvyšší čas,“ uvedl Budaj při své nominaci.

Bývalý disident Ján Budaj se narodil 10.února 1952 v Bratislavě. Koncem 70. let založil s Tomášem Petřivým a Vladimírem Archlebem Dočasnú spoločnosť intenzívneho prežívania (DISP), v rámci které pořádali různé nepovolené akce, neoficiální výstavy nebo happeningy. Působil jako ekologický a občanský aktivista, a patřil mezi spolupracovníky podzemní církve, Charty 77, Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných nebo polské Solidarity.

Spoluzaložil hnutí Verejnosť proti násiliu, patřil do jejího užšího vedení a stal se hlavním mluvčím. Roku 1990 byl pak zvolen předsedou tohoto hnutí, které v prvních svobodných volbách na Slovensku s převahou zvítězilo. Budaj ale z kandidátky odstoupil, neboť v témže roce čelil nařčení z federálního ministerstva vnitra z údajné spolupráce s StB. Jak později uvedl Ústav pamäti národa, byl Budaj v StB evidován jako “nepřátelská osoba”, a řada dalších dokumentů ukazuje na to, že se Státní bezpečností nikdy aktivně nespolupracoval.

(red)

 

Foto: janbudaj.sk

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *