Slovenské cementárny upřednostní zpracování domácích odpadů před dovozem ze zahraničí

Svaz výrobců cementu SR se v memorandu zavázal k tomu, že cementárny budou přebírat ke zpracování odpad vysbíraný v domácích přehradách nebo tocích, aby tak nekončil na skládkách. Například z přehrady Ružín v Košickém kraji, která patří k nejvíce znečištěným lokalitám v zemi, vysbírali vodohospodáři a dobrovolníci v průběhu let stovky tun odpadu, ve kterém převládá plast.

Podle dat slovenského ministerstva životního prostředí se v roce 2019 do země dovezlo 317 000 tun odpadu. Až 92 procent z něj končí právě jako palivo v cementárnách. Jde hlavně o odpad, který spadá do kategorie „ostatní“, a zahrnuje především papír, plasty a další směsi vytříděných odpadů. Podíl odpadů, vzniklých na území Slovenska a které se využijí jako palivo pro výrobu cementu, z toho tvoří asi 20 procent.

Zelený resort, který memorandum inicioval, tak chce, aby se v maximální možné míře využívaly odpady, které vzniknou na území Slovenska, a zároveň tím podpořit jeho energetické zhodnocení.

Hlavní úlohu proto vidíme v omezování přílivu zahraničního odpadu. Chceme zbavit přírodu odpadu, a to bez zbytečného vytváření dalších kapacit, protože již existující provozy jsou dostatečné na zpracování odpadu, vyprodukovaného na Slovensku," řekl slovenský ministr životního prostředí Ján Budaj (OľaNO).

Odklon odpadů ze skládek a jeho přesun do zařízení na energetické využití zahrnuje také národní Program odpadového hospodářství. Tento strategický dokument předloží ministerstvo životního prostředí k projednání tamní vlády během několika týdnů.*

-red-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down