Kategorie:
Nezařazené

Silniční mostové váhy ušetří peníze i starosti

Moderní způsoby vážení silničních i nákladních vozidel pomocí mostových vah představuje efektivní cestu k optimalizaci zjišťování váhy naložených i vyložených vozidel. Přesné vážení vám přinese také finanční úsporu.

Mostové váhy nacházejí uplatnění v řadě oborů. Využívají se v oblasti odpadového hospodářství, v zemědělství, kamenolomech, kovošrotech, pískovnách, ve sběrných dvorech, kompostárnách, spalovnách i na skládkách. Společnost M.E.N. expert specializující se na prodej, montáž a servis mostových vah dodává tyto vážní systémy, kromě zmíněných oblastí, také pro klienty z oblasti zpracovatelských provozů nebo pro potravinářský průmysl.

Funkce a konstrukce mostových vah

Mostové váhy se využívají pro vážení vozidel v klidovém stavu. Proces vážení je možné zrealizovat ve chvíli, kdy jsou všechny nápravy vozidla umístěny na mostovou váhu neboli na tzv. vážní most. Mostové váhy (například váhy od značky Vishay) jsou konstruovány tak, aby podávaly přesné výsledky i v případě náročných klimatických podmínek.

Hmotnost je zjišťována s vysokou přesností a vážení je možné následně zpracovávat a vyhodnocovat pomocí připojených elektronických výstupů. Aby bylo možné mostové váhy přizpůsobit přesně na míru vašich potřeb, je možné navrhnout konstrukci o různých rozměrech a využít váhu o potřebné váživosti.

Silniční mostové váhy se skládají z mechanické a elektronické části, které společně vytváří propracovaný vážní systém. Doplněny mohou být o další periferní systémy, které mohou usnadnit proces vážení vozidel.

Mechanická konstrukce

Mechanické řešení mostových vah může mít několik podob. Využívají se jak železobetonové prefabrikované mostové váhy, tak nadúrovňové ocelové mostové váhy a železobetonové prefabrikované nadúrovňové mostové váhy.

Elektronika – snímače zatížení

Druhou součástí silničních mostových vah je elektronika, která je zastoupena tenzometrickými snímači zatížení. Ty zajišťují velmi přesné výsledky měření. Snímače se zpravidla dokáží přizpůsobit okolním podmínkám jako je kolísání teplot, hystereze, nelinearita, změna napětí nebo průhyby snímačů.

Periferní zařízení

K silničním mostovým vahám je možné doplnit také praktické periferní zařízení, které umožní automatizaci procesu vážení i jeho zpřehlednění. Jako doplňky mostních vah lze instalovat:

 • systémy pro rozpoznávání SPZ
 • optické závory
 • automaticky řízenou světelnou signalizaci
 • kamerové systémy s možností záznamu nebo pořizování fotografií
 • audio systémy pro snazší komunikaci
 • identifikační systémy využívající čipové karty
 • dotykové obrazovky pro identifikaci pomocí PIN kódu
 • vážní programy umožňující automatický export dat, vytváření přehledu příjezdů a odjezdů, tvoření obchodních sestav, správu pokladny a plateb, tvorbu a správu faktur apod.

Výhody použití silničních mostových vah

Využití silničních mostových vah vám přinese řadu výhod, mezi které patří:

 • spolehlivost a přesnost měření,
 • splnění přísných standardů pro vážení,
 • možnost certifikace pro obchodní využití,
 • variabilita konstrukce (délka, šířka, váživost),
 • kooperace s vážními programy,
 • hlídání přetížení vozidel.

Servis a opravy mostových vah

Spolehlivá dodavatelská firma vám kromě montáže silniční mostové váhy nabídne také její pravidelný servis a opravy. Na dodavatelskou firmu se můžete obrátit i ohledně kalibrace a cejchování mostních vah, kdy je zajištěno pravidelné úřední ověření stanoveného měřidla tak, abyste mohli mostové váhy využívat pro obchodní účely. Všechny tyto služby zajišťuje již zmíněná společnost M.E.N expert, na jejíž nabídku služeb týkajících se silničních mostních vah se můžete podívat ZDE.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *