Senátoři chtějí u soudu napadnout spornou část odpadového zákona, týká se odpuštění skládkovacích poplatků

Senátoři klubu SEN 21 a Piráti připravili podání k Ústavnímu soudu, ve kterém chtějí napadnout část zákona o odpadech, přijatého loni v prosinci. Senátor Ladislav Kos novinářům řekl, že podání se týká sporného pozměňovacího návrhu, který zpětně odpouští poplatky za odpad, jejž provozovatelé skládek v minulosti označili jako jejich materiálové zabezpečení a poplatky za něj od původců nevybrali. Senát poslanecký pozměňovací návrh ze zákona vypustil, dolní komora ale senátní verzi přehlasovala.

Nový odpadový zákon zejména posouvá o šest let na rok 2030 konec skládkování odpadu. Účinný je od letošního ledna. Sněmovna při druhém projednávání návrhu odmítla senátní snahu o roční odklad účinnosti normy. Senátoři poukazovali na to, že nejsou dostatečně připraveny prováděcí předpisy, což by podle nich mohlo způsobit chaos v nakládání s odpady po Novém roce.

Zákon počítá s růstem poplatků za ukládání odpadu na skládkách. Zároveň zavádí motivační nástroje pro obce, které budou plnit průběžné požadavky na míru třídění komunálního odpadu.

S návrhem, aby byla vypuštěna formulace, podle které by nemusely firmy, které nezaplatily poplatky za skládkování, své dluhy doplácet, souhlasil ministr životního prostřední Richard Brabec (ANO).*

-čtk-

Komentáře ke článku 1

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *