Šéf EKO-KOMu získal medaili ministra průmyslu za přínos oběhovému hospodářství

Generální ředitel společnosti EKO-KOM Zbyněk Kozel si vysloužil medaili ministra průmyslu a obchodu za zásluhy v oblasti cirkulární ekonomiky. Systém zpětného odběru obalových odpadů dnes obsluhuje 21 223 firem a 6 160 obcí Česku, a příští rok oslaví 25 let své existence.

Šéfa obalové společnosti nominovala na medaili ministra Česká asociace oběhového hospodářství (ČAObH). „Pan Zbyněk Kozel svojí erudicí, podrobnou znalostí materiálových (potažmo finančních) toků je osobností, která dává záruku, že Česká republika na své cestě k oběhovému hospodářství bude vybírat pro naše podmínky ty nejefektivnější cesty. Jako špičkový manažer ví, s jakým efektem se dá očekávat to či ono navrhované opatření a umí motivovat svůj tým k maximálnímu výkonu. Dvěma slovy: Praktický vizionář,“ uvedl ředitel ČAObH Miloš Kužvart.

Prostřednictvím neziskového systému EKO-KOM si firmy vyrábějící balené zboží plní zákonnou povinnost zajistit pro své obaly jejich vytřídění a zpracování na využitelnou druhotnou surovinu. Obce získávají ze systému finanční odměnu za vytříděné množství odpadů, které pravidelně vykazují prostřednictvím čtvrtletních hlášení.

Systém vznikl v roce 1997 po založení desítkou akcionářů jako nezisková akciová společnost. Zahájil realizaci pilotních projektů a testoval se starosty v několika obcích Česku různé varianty a možnosti sběru obalových odpadů. „Zbyněk Kozel vždy zdůrazňoval skutečnost, že za úspěchem stojí zejména starostové a zastupitelé více než dvou tisícovek obcí, kteří v počátcích s finanční podporou pěti stovek firem zcela dobrovolně vybudovali základy českého systému třídění,“ připomněl Miloš Kužvart.

V roce 1999, kdy se začaly systematicky sledovat statistiky, třídilo 28 % obyvatel České republiky. Dnes je to téměř 75 % obyvatel. Nádob na třídění mají lidé v Česku k dispozici přes 558 000. Na jedno sběrné místo připadá kolem 100 obyvatel, a každý z nich to má blízko v průměru 90 metrů.

Celkem se na Ministerstvo průmyslu a obchodu sešlo od 35 oborových organizací 23 nominací. Medaili ministra na základě výběru nominačního výboru převzalo 14 osobností českého průmyslu a obchodu. „Z oceněných, které vybral nominační výbor, mám velkou radost. Bylo mi velkou ctí jim medaile osobně předat. Jde o úžasné lidi z různých profesí a oblastí napříč průmyslem a obchodem. Věřím, že se tito lidé stanou inspirací po ostatní, budou motivovat firmy k rozvoji, podpoří zájem o průmysl a obchod, význam celé oblasti a také, úplně obyčejně, že je medaile potěší. Jsou to výjimečné osobnosti, které si zaslouží výjimečnou cenu,“ řekl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO).

-red-

 

Foto: EKO-KOM*

Komentáře ke článku 1

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *