Sanace ostravských lagun by měla skončit v letošním roce

K 31. prosinci 2019 společnost AVE CZ, odpadové hospodářství odvezla z areálu lagun 30 755 tun upravených kalů k ekologické likvidaci. Na zbývající množství, téměř 47 tisíc tun, má čas do konce letošního roku.

„V posledních měsících byly odvezeny z areálu lagun tisíce tun upravených kalů a stanovený plán se podařilo splnit, dokonce i mírně překročit. Celkem bylo loni odvezeno 30 755 tun. Pro dokončení odstranění takzvaných nadbilančních kalů z areálu lagun zbývá pro tento rok odvézt 46 745 tun,“ uvedl Petr Kříž, ředitel odštěpného závodu ODRA státního podniku DIAMO, který na realizaci projektu dohlíží.

Laguny byly desítky let jednou z největších ekologických zátěží v zemi. Jejich odtěžování začalo v roce 2004, ale často ho provázely problémy. Úprava ropných kalů vápněním skončila na konci roku 2018. Upravené kaly se přepravují ve speciálních kontejnerech. Spalují se v elektrárně Sokolovské uhelné ve Vřesové na Sokolovsku, kde se z nich ve směsi s hnědým uhlím vyrábí teplo a elektřina. „Finanční rámec pro tuto část sanace lagun je 453 milionů korun (bez DPH). Následovat bude sanace kontaminovaných zemin, kterou připravuje a řídí Ministerstvo financí,“ stojí ve zprávě státního podniku Diamo.

Do areálu lagun se od konce 19. století ukládaly odpady z rafinérské výroby. V polovině 60. let minulého století k nim přibyly odpady z regenerace použitých mazacích olejů. Po ukončení činnosti chemičky Ostramo v roce 1996 převzal vzhledem k rozsahu a náročnosti likvidace lagun odpovědnost za odstranění ekologické zátěže stát.*

(red)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *