Řízení o výjimce pro elektrárnu Počerady má posoudit ministerstvo

Krajský úřad Ústeckého kraje přeruší řízení o emisní výjimce pro elektrárnu Počerady. Informovaly o tom ekologické organizace. Podjatost úřadu vůči novému vlastníkovi elektrárny, kterou namítají ekologické organizace, podle nich posoudí ministerstvo životního prostředí.

Při ústním jednání formou videokonference byla vyslovena námitka podjatosti. „Po obdržení písemného podkladu se tímto podnětem bude Krajský úřad Ústeckého kraje zabývat a odbor životního prostředí a zemědělství bude postupovat podle platné legislativy,“ řekl mluvčí kraje Martin Volf.

Hnědouhelnou elektrárnu Počerady na Lounsku převzala k Novému roku od společnosti ČEZ Vršanská uhelná ze skupiny Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače. Systémovou podjatost vidí ekologické organizace ve finančních darech, které Vršanská uhelná v nedávné době poskytla Ústeckému kraji.

Výjimku potřebuje elektrárna kvůli emisím rtuti. Mluvčí Sev.en Energy Gabriela Sáričková Benešová v prosinci řekla, že elektrárna po modernizaci vyhoví většině nových požadavků kromě emisí rtuti. Tam by podle ní byly náklady na úpravy zařízení neúměrně vysoké proti přínosům. Proto chce výjimku, o kterou požádal už předchozí majitel elektrárny, společnost ČEZ.

Ekologickým organizacím se nelíbí například podle nich přílišná délka výjimky. Navrhovaly, že by s krátkodobou výjimkou pro dosluhující elektrárnu souhlasily, kdyby se vlastník zavázal ji po skončení výjimky uzavřít. „Tuto možnost zástupce vlastníka na ústním jednání odmítl,“ uvedli ekologové ve zprávě.

Žádost o výjimku se týká emisí zbytkové rtuti, jejichž koncentrace se podle Sáričkové po modernizaci budou pohybovat těsně nad nově stanovenými hranicemi. „I přesto stále platí, že oproti stávajícímu stavu elektrárna emise výrazně sníží a udělení výjimky v žádném případě nepovede ke zhoršení životního prostředí v blízkém ani vzdáleném okolí elektrárny,“ řekla mluvčí Sev.en Energy.

(ČTK)*

 

Foto: Wikimedia Commons*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *