Rakouští vědci našli nový způsob recyklace textilu

Výzkumníci ze dvou vídeňských univerzit a báňské univerzity ze štýrského Leobenu ve spolupráci s dalšími partnery představili novou metodu pro oddělení textilních příměsí. Oznámila to vídeňská radnice. Novou metodou přeměňují bavlnu na cukr a zbylý polyester je následně zpracován a znovu využit.

Výzkumný tým pracoval s prostěradly s 60 % bavlny a 40 % polyesteru. Nejprve je rozřezal na menší části a následně přeměnil pomocí enzymů bavlnu v glukózu. „Tento krok je rozhodující. Navíc je nutné najít způsob, jak to vše provést v industrálním měřítku,“ řekl Andreas Bartl z Technické univerzity ve Vídni. Z oddělených, vysušených a vyčištěných polyesterových vláken následně vzniká granulát, který je použit při výrobě nových vláken. A ty lze následně namixovat třeba s bavlnou. Tak ve výsledku vzniká totožný materiál se stejnou kvalitou jako na počátku.

Evropané každoročně vyhodí pět milionů tun textilních odpadů a velká část končí na skládkách nebo ve spalovnách, uvedla vídeňská radnice. To se změní nejpozději v roce 2025, kdy mají členské státy EU zavést tříděný sběr textilu. „Nadměrné množství textilií pochází z hotelů nebo nemocnic. Přibližně po stovce pracích cyklů jsou textilie zničené. Opakované mytí a sušení způsobuje lámání vláken, materiál se rozpadá a objevují se díry,“ dodává Bartl.

V současnosti se polyester získává z fosilních surovin, uvedli vídeňští vědci. Recyklace textilií proto může být důležitým krokem ke zlepšení ekologické bilance. Společně s kolegy z vídeňské univerzity BOKU a báňské univerzity v Leobenu proto teď hledají způsob pro využití technologie i ve středních a menších podnicích.*

(red)

Komentáře ke článku 2

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *