Rakousko do dvou let zvýší daně producentům CO2

Rakouská vládní koalice lidovců (ÖVP) a Zelených hodlá prosadit větší daně nebo poplatky pro neekologické provozy a zařízení, které produkují oxid uhličitý. Vyplývá to z programového prohlášení, v němž se budoucí kabinet kancléře Sebastiana Kurze přihlásil k uhlíkové neutralitě do roku 2040.

Vyšší zdanění nebo zatížení poplatky u neekologických provozů a zařízení hodlá kabinet zavést od roku 2022. Konkrétní podobu reformy však musí teprve vypracovat expertní skupina složená ze zástupců obou koaličních stran v čele s ministryní životního prostředí Leonore Gewesselerovou (Zelení) a ministrem financí Gernotem Blümelem (ÖVP), uvedla agentura APA. Vládní prohlášení uvádí, že nárůst nákladů spojených s produkcí CO2 nesmí dopadnout na soukromé osoby.

Dále chce vláda sjednotit na 12 eurech poplatek za letenku. Pro krátké a středně dlouhé lety oproti dnešku podraží, pro dlouhé naopak zlevní. „Létání málo, ale přece jen zdraží,“ uvedl budoucí vicekancléř za Zelené Werner Kogler.

Na evropské úrovni bude kabinet prosazovat, aby byl zdaněn letecký kerosin a nafta používaná jako lodní palivo. „Ekologizovat“, tedy uzpůsobit kritériím z hlediska životního prostředí, by se měla i výše dálničního mýta či poplatku při koupi automobilu.*

(red, ČTK, APA)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *