Projekty energetických úspor od ČEZ loni snížily emise CO2 v Česku a na Slovensku o téměř 37 tisíc tun

Celkem 36 energeticky úsporných projektů v Česku a na Slovensku od ČEZ ESCO, snížily podle firmy spotřebu elektřiny, tepla, plynu a vody o 232 milionů korun. Představuje to pokles emisí CO2 z velkých provozů o 36 700 tun.

„Úspora přepočtená na jednotky tepla dosáhla 442 TJ, což se rovná průměrné spotřebě téměř 18 000 domácností v bytech a téměř 9000 v rodinných domech,“ uvedl mluvčí ČEZu Ota Schnepp. Dodal, že jde o 30 projektů v Česku a 6 na Slovensku.

Mezi úspornými projekty je řada nemocnic, které podle Schneppa ušetřily za loňský rok dohromady 57 milionů korun. „Vůbec nejvíce přes 17 milionů přitom uspořila Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa. Následovala Nemocnice Jihlava s více než 15 miliony. Projekty probíhají také v nemocnicích v Karlových Varech, Ústí nad Orlicí, Chrudimi, Litomyšli, Trutnově, Třinci, Havířově nebo v Odborném ústavu v Jevíčku,“ dodal generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák.

Například karlovarská nemocnice by podle Čermáka měla dosáhnout úspory 8,5 milionu korun na výdajích za energie. V jejím areálu vznikla nedávno teplovodní kotelna doplněná o kogenerační jednotku na výrobu elektřiny i tepla o výkonu 400 kW. Rekonstrukce se dočkal i celý vytápěcí systém, dodává Schnepp: „Areál byl doplněn o takzvanou regulaci na patě, tedy systém umožňující i při centrálním vytápění omezit množství tepla přicházejícího do jednotlivých objektů. Velkou výhodou tak je, že například v dobře zateplených objektech nedochází ke zbytečnému přetápění.“

Na projekty do snižování energetických výdajů přispívá také operační program Životní prostředí, který navýšil dotace o 5 %, vysvětlil Milan Dorko, generální ředitel společnosti ENESA, která zajišťuje úsporné projekty na Slovensku. „Metoda EPC (Energy Performance Contracting, tedy energetické služby se zárukou – pozn. red.) zaručuje garantované a jasně prokazatelné úspory, které jsou výhodou po zákazníky, ale i pro stát, kde přispívají k plnění národních cílů v oblasti snižování energetické náročnosti,“ řekl.*

(red)

Komentáře ke článku 1

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *