Kategorie:
Nezařazené

Projekt VUT chce využít plasty z černých skládek

Projekt studentů Fakulty stavební Vysokého učení technického (VUT) v Brně má ambici měnit plasty z černých skládek na takzvané útulny. Takzvaná útulna člověka podle studentů ochrání před nepřízní počasí, ale i před uspěchanou dobou moderní civilizace. Jde o stavbu k odpočinku v přírodě, která se skládá z dřevěného základu pokrytého plastovými deskami vyrobenými z nasbíraného odpadu.

Jedna útulna v sobě nese víc než půl tuny recyklovaného plastového odpadu. Studenti svůj projekt nazvali Plastic Crystal. „Velmi se nám líbí, jak ve skandinávských zemích můžete ve volné krajině přijít do otevřené chaty, uděláte si zde táborák, přespíte tu, ráno po sobě uklidíte a vrátíte vše do původního stavu. Náš krystal je přesně takto postaven a navíc pomáhá čistit přírodu,“ popsal vznik nápadu další člen tříčlenného týmu Ondřej Venclík.

Na fakultě v těchto dnech útulna vzniká, postavit jednu trvá asi měsíc. Do budoucna by ale chtěli studenti zkrátit dobu na polovinu. Kolik staveb do přírody umístí, zatím není jasné. A není podle nich ani jasné, jak se k projektu postaví veřejnost.*

Obr. „Budeme se snažit umísťovat tyto útulny do lesů v blízkosti turistických stezek tak, aby je mohli turisté při svých výletech využít k přespání,“ říká člen týmu Štěpán Macek.

 

Komentáře ke článku 3

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *