Prezident podepsal novou odpadovou legislativu

Konec skládkování odpadu se posune o šest let na rok 2030. Zároveň se budou zvyšovat poplatky za ukládání odpadu. Předpokládá to vládní návrh zákona, který podepsal prezident Miloš Zeman, informoval jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Zákon bude účinný od ledna, když horní komora neprosadila roční odklad.

O termín ukončení skládkování se strhl boj. Parlament ale návrhy na dřívější zákaz ukládání komunálního odpadu na skládky zamítl.

S růstem skládkovacích poplatků předloha zavádí motivační nástroje pro obce, které budou plnit průběžné požadavky na míru třídění komunálního odpadu. Za část odpadu bude činit poplatek nynějších 500 korun za tunu. Příští rok to bude 200 kilogramů na obyvatele, váha se bude postupně snižovat na 120 kilogramů v roce 2029. Až nad tuto hmotnost bude poplatek činit příští rok 800 korun za tunu odpadu, každoročně bude růst až na 1850 korun za tunu v roce 2029. Poplatek za skládkování bude dál vybírat a odvádět provozovatel skládky.

Obce by měly nabízet obyvatelům i jiné způsoby třídění, například systém zvaný PAYT. Svoz by se účtoval podle množství odpadu, podle jeho hmotnosti nebo objemu, nebo v jejich kombinaci. K recyklovatelným materiálům bude patřit vedle papíru a lepenky také buničina.

Spor se v Parlamentu vedl o zpětné odpouštění poplatků za ten odpad, jenž provozovatelé skládek v minulosti označili jako jejich materiálové zabezpečení a poplatky za něj nezaplatili. Horní komora neuspěla se snahou tento schválený poslanecký pozměňovací návrh ze zákona vyškrtnout.

Odklad účinnosti zákona senátoři chtěli kvůli tomu, že podle nich nejsou dostatečně připraveny prováděcí předpisy, což by mohlo způsobit po konci roku chaos v nakládání s odpady. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) označil takové názory za strašení, kolaps v odpadovém hospodářství podle něho nenastane.

(čtk)*

Komentáře ke článku 1

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *