Povodí Moravy tři dny po havárii v Bečvě odebralo 70 vzorků

Povodí Moravy odebralo tři dny po havárii v Bečvě loni v září 70 vzorků na 20 místech. Nejvyšší koncentrace kyanidů v toku byla tehdy v Troubkách, další dny už byla koncentrace látky nízká. Vyplývá to z ročenky jakosti povrchových vod v povodí Moravy, kterou státní podnik dnes zveřejnil na svém webu. Závažná ekologická havárie postihla Bečvu v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov, Troubky leží na toku níže, kam kyanidy po havárii doputovaly. Jedovaté látky do vody unikly loni 20. září, viník je zatím neznámý.

Povodí Moravy dlouhodobě sleduje obsah kyanidů v Bečvě pod Valašským Meziříčím v Choryni a před ústím do Moravy v Troubkách. Povodí uvedlo, že v rámci mimořádného a pravidelného měsíčního monitoringu kyanidů v Bečvě a v Moravě od zaústění Bečvy, který se uskutečnil po havárii od 23. září do 6. října, odebrali vodohospodáři na 20 odběrných místech 70 vzorků. Nejvyšší koncentraci kyanidů zjistili ve vzorcích odebraných z 23. září z Bečvy v Troubkách, o něco nižší v Dluhonicích, ještě nižší u vzorků z Moravy pod ústím Bečvy, kde se ale podle vodohospodářů projevil významný vliv naředění. "V dalších dnech lze již koncentrace v obou tocích považovat za nízké," uvedlo Povodí Moravy ve zprávě. Podle podniku to už odpovídalo neznečištěným vodám.

Kyanidy se ve vodě poměrně rychle rozpouštějí. Naměřené vysoké koncentrace kyanidu v Troubkách, tedy už téměř u řeky Moravy a několik dní po havárii, znamenají, že v místě v horní části toku, kde ke kontaminaci řeky došlo, musela být jeho koncentrace nepoměrně vyšší.

Odborníci, kteří spolupracují na vyšetřování ekologické katastrofě v Bečvě, v pořadu Reportéři ČT v polovině ledna řekli, že odebrání vzorků po havárii z loňského 20. září bylo nedostatečné a opožděné. Například u chemičky Deza, která patří do skupiny Agrofert ze svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO), bylo provedeno až čtyři dny po havárii, řekl v uvedeném pořadu České televize chemik Ivan Holoubek. Kritice čelila Česká inspekce životního prostředí. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) tehdy uvedl, že vzorky neodebírala jen inspekce, ale i řada dalších subjektů - od vodoprávních úřadů, ať už místních nebo krajských, přes inspekci, Hasičský záchranný sbor a také právě po firmu Povodí Moravy. Ministr také uvedl, že nemá důvod nevěřit České inspekci životního prostředí ohledně postupu po zářijové havárii na Bečvě.

Závažná ekologická havárie, kterou podle České inspekce životního prostředí způsobily právě kyanidy, postihla řeku v úseku mezi Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Jedovaté látky do vody unikly loni 20. září, podle odborníků poškodily celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb.

Policie dříve uvedla, že otravu Bečvy prověřuje jako podezření ze spáchání trestného činu poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti. Pachateli za něj hrozí až šestiměsíční trest odnětí svobody nebo zákaz činnosti. Viník není znám, kriminalisté se v nedávné době seznámili se závěry znaleckého posudku. Server iDNES.cz na začátku května uvedl, že posudek podezřívá z otravy řeky kyanidy firmu Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm na Vsetínsku. Její ředitel Oldřich Havelka to následně opětovně odmítl.

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down