Poslanci nedokončili debatu o novém odpadovém zákonu

Kritice opoziční ODS čelil ve středu (29.1.) večer ve sněmovně vládní návrh zákona o nakládání s odpady, který mimo jiné předpokládá konec skládkování v roce 2030. Dolní komora úvodní kolo projednávání předlohy nedokončila, debata bude pokračovat nejdřív v pátek. Návrh je součástí čtveřice norem nové odpadové legislativy.

Ke slovu se zatím v debatě dostala pouze občanská demokratka Jana Černochová, podle níž odpadový zákon není srozumitelný ani přehledný a přinese pouze administrativu. Zpochybnila to, že se podaří dosáhnout navrhované cíle recyklace i sankce pro obce, které je nesplní. „Obce se mají motivovat, nikoli trestat,“ řekla Černochová. Plánovaná zvýhodnění nejsou podle ní dostatečná.

Ministr životního prostředí Richard Brabec (za ANO) zdůraznil, že předloha reaguje na evropské předpisy. Vychází podle něho z ekonomického nástroje „zaplať podle toho, co vyhodíš“. Termín zákazu ukládat na skládky recyklovatelné a jinak využitelné odpady v roce 2030 označil za kompromis. Evropské přepisy to ukládají nejpozději od roku 2035, ekologické organizace prosazovaly už rok 2024. Zpravodaj Jan Schiller (ANO) soudí, že návrh odpovídá českým ekonomickým možnostem.

Zákon a jeho přílohy mají zvýšit cíl recyklace a opětovného využití komunálního odpadu nejméně na 65 procent v roce 2035. Klíčovým opatřením má být postupný růst poplatku za ukládání směsného komunálního odpadu na skládky ze současných 500 korun až na 1850 korun za tunu v roce 2030. Pokud budou obce plnit recyklační cíle, mají platit méně.

Odpadový balíček dále zahrnuje zákon o výrobcích s ukončenou životností, zákon o obalech a takzvaný změnový zákon, který obsahuje novely souvisejících předpisů. Rovněž k jejich projednání by se poslanci mohli dostat v pátek.*

(red, ČTK)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *