Poplatky za odpad se obyvatelům České Lípy i v příštím roce vyhnou

Obyvatelé České Lípy ani v příštím roce za odpad platit nebudou. V řadě jiných měst je přitom trend opačný, a poplatek se zvyšuje. Českolipská radnice poplatek pro občany zrušila už před deseti lety a jeho znovuzavedení prozatím neplánuje. Třetí největší město v Libereckém kraji trápila v roce 2009 téměř 13% nezaměstnanost, a radnice nechtěla obyvatele finančně zatěžovat.

V letošním rozpočtu vyhradila radnice na likvidaci odpadu 44,5 milionu korun. V přepočtu tak město platí zhruba 1200 korun na obyvatele. Vedení České Lípy proto mapuje náklady, které má na jednotlivé druhy odpadu, a zároveň odstartovalo informační kampaň, která má obyvatele přimět k zodpovědnějšímu přístupu k třídění odpadů.

Například ve stotisícovém Liberci vzroste v příštím roce poplatek za odpad téměř o polovinu na 720 korun ročně. Dosud tam lidé platili 492 korun, a jde o první navýšení od roku 2005. O pětinu víc zaplatí v příštím roce obyvatelé Semil. Zastupitelé schválili zvýšení poplatku z 500 na 600 korun za rok. I tam se poplatek zvyšoval naposledy v roce 2005. Radnice se tak mimo jiné finančně připravují na blížící se omezení skládkování, s nímž počítá připravovaná odpadová legislativa.

Pryč s autovraky

Město se nově také zaměřuje na vraky automobilů v ulicích. Díky tomu se podařilo z ulic odstranit už dvě desítky nepojízdných aut. Zhruba polovinu nechala radnice odtáhnout, o zbytek se postarali sami vlastníci. Podle vedení města je v současné době v ulicích vytipováno dalších 20 až 30 nepojízdných vozů. Kromě rizika vandalismu a ohrožení životního prostředí, například únikem provozních kapalin, navíc zabírají autovraky místa k parkování. Těch je nedostatek zejména na sídlištích.*

(red, ČTK)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *