Pardubický kraj je proti znovuotevření spalovny v Rybitví

Pardubický kraj nadále odmítá plán společnosti AVE CZ odpadové hospodářství znovu otevřít odstavenou spalovnu nebezpečného odpadu v Rybitví u Pardubic. K záměru vydalo v roce 2010 Ministerstvo životního prostředí negativní stanovisko k vlivu stavby na životní prostředí (EIA), nyní o kladné vyjádření firma žádá znovu. Odmítavý postoj k navyšování kapacit spaloven nebezpečného odpadu na území kraje je součástí programového prohlášení současné krajské rady.

„Toto stanovisko jsme si v souvislosti s obnovenou snahou investora o modernizaci zařízení v Rybitví potvrdili a odešleme je jako účastník řízení na ministerstvo životního prostředí,“ uvedl hejtman Martin Netolický (ČSSD).

Společnost AVE CZ chce odstavené zařízení modernizovat. Množství ročně spalovaného materiálu navrhuje ve dvou variantách, kromě původně plánovaných 20 000 tun nově také 15 800 tun.

Mimo provoz je spalovna od roku 2004, protože nesplňovala emisní limity. Společnost AVE CZ odpadové hospodářství ji v roce 2006 odkoupila od chemičky Aliachem, dnes Synthesia. Plánovala, že spalovnu zmodernizuje a znovu zprovozní. S obnovením činnosti ale nesouhlasila veřejnost, pod protestní petici se v roce 2009 podepsalo téměř 50 000 lidí.

Obec Rybitví se v minulosti snažila lokalitu se spalovnou určit v územním plánu pro jiné účely. Nejvyšší správní soud ale v roce 2011 zrušil v územním plánu pasáž, která spalování odpadu znemožňovala. Obec proto připravuje novou změnu dokumentu, zatím je ve fázi připomínkování, uskuteční se i veřejné projednání. Zprovoznění spalovny se Rybitví stále brání.

Pardubice se společností AVE CZ v minulosti vyjednávaly o odkoupení spalovny, aby ji definitivně zlikvidovaly. Zastupitelé města však dvakrát odmítli dát za spalovnu 35 milionů korun, zhruba stejnou částku by stálo její odstranění a sanace území.*

(red, ČTK)

Komentáře ke článku 1

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *