Pardubice podají proti projektu spalovny v Rybitví negativní stanovisko

Pardubice odmítají, aby společnost AVE CZ znovu otevřela spalovnu nebezpečného odpadu v Rybitví. Proti projektu podá město negativní stanovisko. Potvrdil to náměstek primátora Jan Nadrchal (ANO). Firma opětovně žádá o kladné povolení vlivu stavby na životní prostředí (EIA).

„Spalovnu nechceme, na tom trváme. Jsme přesvědčeni, že jakékoliv další zdroje emisí na pozadí města s častějším výskytem nádorových onemocnění je nutno považovat za hazard s lidským zdravím a životem,“ řekl náměstek.

Firma AVE CZ vlastní odstavenou spalovnu od roku 2006, dva roky předtím už byla zavřená, protože nesplňovala limity. Chemička Synthesia ji proto prodala. Od té doby se odpadová společnost snaží o obnovení provozu. Množství ročně spalovaného materiálu navrhuje ve dvou variantách, kromě původně plánovaných 20 000 tun nově také 15 800 tun.

„Byl bych rád optimista, bojím se, že šance na zrušení projektu je nižší, než byla při minulém projednávání. Kdybychom spalovnu koupili, byl by klid, projekt by neexistoval,“ řekl Nadrchal.

Město jednalo v minulosti o koupi spalovny, ale zastupitelé nakonec neschválili cenu. Odmítli za ni dát 35 milionů korun. Zhruba stejně by stálo její zbourání a sanace areálu. „Mám v plánu vyvolat jednání s firmou AVE CZ. Pokud na jednání přistoupí, dá se předpokládat, že kupní částka bude vyšší než původně,“ řekl Nadrchal.

Připomínky proti spalovně chtějí podat i Rybitví, Lázně Bohdaneč, Černá u Bohdanče, Srnojedy. „Chceme spolupracovat se všemi, i se spolky, poslal jsem jim naše vyjádření, mohou se jím inspirovat, zároveň nám poslat vlastní doplnění,“ řekl Nadrchal.

První žádost podalo AVE CZ na ministerstvo životního prostředí v roce 2010. Proti se opět postavil i Pardubický kraj, jeho radní rozhodli o negativním postoji.*

(red, ČTK)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *