Odpadového Oskara znovu získaly Dalešice, Chvalšiny a Fulnek

Odpadového Oskara, kterého uděluje nezisková organizace Arnika, letos znovu získaly Dalešice na Jablonecku, Chvalšiny na Českokrumlovsku a Fulnek na Novojičínsku. Mezi zúčastněnými obcemi ve třech kategoriích vyprodukovaly nejméně směsného komunálního odpadu na obyvatele.

„Celorepublikový primát v kategorii obcí nad 5000 obyvatel získal Fulnek. Jeho občané navíc dokážou vytřídit výjimečných 56 procent odpadů,“ uvedla Arnika. Na každého obyvatele Fulneku tak připadá jen 98,4 kilogramu směsného odpadu za rok.

Chvalšiny vyhrály mezi obcemi od 1000 do 5000 obyvatel, vytřídí 54,2 % odpadu a směsného vytvoří necelých 42 kilogramů ročně na obyvatele. V kategorii obcí do 1000 obyvatel Dalešice vyhrály s vytříděním 60 % odpadu a produkcí 42,5 kilogramu odpadu na hlavu za rok.

Mezi oceněné obce a města se letos na rozdíl od loňska zařadily Stehlovice na Písecku a Vysoké Mýto na Orlickoústecku. Z trojice nejlepších ve třech kategoriích naopak vypadla Kdyně na Domažlicku a Bílá Voda na Jesenicku. Zvláštní ocenění za výbornou práci na zlepšování odpadového hospodářství letos získaly Červený Kostelec na Náchodsku a Příbor na Novojičínsku.

Arnika letos soutěž pořádala pošesté. Do devítky nejlepších se dosud dostalo 20 obcí. Výsledky Odpadového Oskara jsou na webu.

Česká republika má podle Arniky proti některým sousedním zemím výrazně vyšší produkci směsného komunálního odpadu. Domácnosti a firmy v Česku ročně vyhodí v průměru 270 kilogramů, zatímco v Rakousku nebo Německu je to 170 kilogramů, uvedla nezisková organizace.*

(red)

 

Foto: Wikimedia Commons

Komentáře ke článku 1

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *