Odpadová aplikace nově monitoruje místa pro sběr plechovek

Mobilní aplikace www.kamsnim.cz, která mapuje místa pro odložení nepotřebných věcí, nově nabízí také přehled o popelnicích na plechovky. Spolek Ukliďme Česko, který aplikaci vyvinul a provozuje, na mapování spolupracuje s neziskovou organizací Každá plechovka se počítá. Podle dat obou spolků Češi vytřídí jen asi 40 procent nápojových plechovek a za evropským průměrem (76 procent) tak výrazně zaostávají.

V České republice je podle iniciativy Každá plechovka se počítá přes 30 tisíc sběrných míst, kde lidé mohou nápojové plechovky odevzdat. V mobilní aplikaci jich lidé najdou zatím přes šest tisíc, a další místa přibývají.

Zkvalitnění recyklační infrastruktury a osvěta jsou tou nejlepší cestou, jak vrátit co nejvíce plechovek do oběhu. Musíme si uvědomit, že každá spotřebovaná plechovka je vlastně hliník, který můžeme znovu použít,“ uvedl Radek Mádr, předseda organizace Každá plechovka se počítá.

Z nedávného celoevropského výzkumu, který pro iniciativu připravila agentura LUCID, vyplývá, že plechovky třídí pravidelně jen necelá třetina Čechů. Absence sběrných nádob na veřejných místech nebo malá informovanost jsou pak největší překážkou, proč Češi kovový odpad netřídí.

Hliník, ze kterého jsou vyrobené nápojové plechovky, se dá podle iniciativy donekonečna recyklovat bez ztráty kvality, a jeho recyklací ušetří až 95 % energie oproti výrobě nového materiálu.*

(red)

Komentáře ke článku 1

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *