03.05.2021 | 02:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Odpadní vody z čističky by hromadný úhyn ryb nezpůsobily, tvrdí SČVK

Odpadní látky, které kvůli vydatnému dešti vypustila do řeky Bíliny čistička odpadních vod pod městem Most, by podle mluvčí Severočeských vodovodů a kanalizací (SČVK) Ivety Kardianové, pod níž čistička spadá, hromadný úhyn ryb nezpůsobily. Je ale možné, že do řeky ústí potrubí, z něhož mohla zatím neznámá látka uniknout, případně mohlo být vypuštěno nadjezí, řekl mluvčí Severočeského územního svazu Českého rybářského svazu Jan Skalský.

V neděli uhynulo nejméně několik stovek ryb na Mostecku a Teplicku. Výši škody zatím není možné určit, protože je hladina řeky stále relativně vysoko a některá uhynulá zvířata už zřejmě voda odplavila do Labe, kam Bílina ústí. Příčinu úhynu potvrdí až rozbor. Česká inspekce životního prostředí sice své inspektory na místo poslala, ze zákona však musí být povolána, aby mohla učinit příslušné kroky, sdělil mluvčí inspekce Jiří Ovečka.

"My jsme udělali analýzu neboli monitoring celého víkendového provozu a po celý víkend nebyla zaznamenána žádná havárie na provozu," informovala dnes Kardianová. "Čistírna po celou dobu běžela v souladu s provozním řádem a odpadní vody odcházející do toku Bílina nemohly způsobit úhyn ryb," doplnila mluvčí. Voda podle jejích slov byla chvíli zakalená, protože byl vyšší průtok. "Ani tento zákal nemohl způsobit úhyn ryb," dodala.

"Napadla nás ještě jedna varianta, může tam být potrubí vedle toho nebo je ještě jedna varianta, že někdo vypustil nadjezí," uvedl Skalský. Sedimenty usazené v nadjezí podle něj ucpou dýchací aparáty ryb, což zapříčiní jejich úhyn.

Do Bíliny jsou pravidelně vysazovány nové ryby. Školáci tam na podzim v roce 2019 vypustili například cejny, okouny či kapry s cílem revitalizace řeky. Bílina totiž protéká nejprůmyslovější oblastí České republiky s velkou ekologickou zátěží. Za poslední tři desetiletí se však čistota vody v řece výrazně zlepšila.

Žádná opatření rybáři podle mluvčího neplánují. Znečištěná voda odteče a tím se i vyčistí. Rybáři pak do řeky vysadí nové ryby, je tomu tak každým rokem. "Snažíme se vysazovat například i se společností Unipetrol dvakrát ročně původní druhy ryb," řekl Skalský. Zda neunikla nějaká látka právě z Unipetrolu nebo jiné společnosti, zatím nelze zcela vyloučit. Rybáři však úsek v lokalitě, kde se největší petrochemická společnost v Česku nachází, kontrolovali, voda tam byla čistá. "Voda kolem Litvínova nebo přes město v Mostě je v pořádku, zatímco pod čistírnou už byla hodně zakalená voda," řekl dnes ráno Skalský.

Úhyn desítek ryb zaznamenali v dubnu i v Otíně u Jindřichova Hradce. Do toku zřejmě unikla neznámá látka. Opakovaně unikly neznámé látky také do řeky Bečvy. Nejzávažnější únik, ekologická havárie, kterou podle České inspekce životního prostředí způsobily kyanidy, postihl řeku v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Jedovaté látky do vody unikly loni 20. září, podle odborníků poškodily celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down