Ochránci přírody vyzvali k rozšíření deklarace lidských práv

Mezinárodní společenství ochranářských organizací BirdLife International otevřeným dopisem vyzvalo generálního tajemníka Organizace spojených národů (OSN) Antónia Guterrese, aby zařadil právo na zdravé životní prostředí do Všeobecné deklarace lidských práv. K výzvě se připojila Česká společnost ornitologická (ČSO), která o iniciativě informovala.

Dopis vyzval OSN, aby do třicetičlánkové Všeobecné deklarace lidských práv přidala „článek 31“, a tím zakotvila právo lidí na zdravé životní prostředí. Ochranáři zdůraznili, že planeta čelí změně klimatu i ubývání druhů a je třeba rychle jednat. Uvedli, že i krize kvůli koronaviru má kořeny ve ztrátě přirozených biotopů a nelegálním obchodu se zvířaty. Právě současný stav vidí ale i jako šanci ke změně.

„Snahy o začlenění práva na zdravé životní prostředí už tu v minulosti byly. Teď doufáme, že pandemie je dostatečně silný budíček pro OSN a všechny obyvatele planety, aby se spojili k obnově přírody a ochránili nás před podobnými krizemi v budoucnosti,“ uvedla Melanie Heathová, ředitelka oddělení vědy a politiky v BirdLife International.

Ochranáři žádají, aby bylo zařazení článku 31 součástí programu valného shromáždění OSN k biodiverzitě v září 2020. Cílem pak je jeho schválení v prosinci 2023 u příležitosti 75. výročí schválení Všeobecné deklarace lidských práv. Pokud se podaří článek zařadit, půjde o první rozšíření deklarace od roku 1948.

Dopis je součástí širšího tlaku na zlepšení klimatické a enviromentální politiky na konci takzvané Dekády pro biodiverzitu. To je plán pro léta 2011-2020, v rámci kterého se OSN zavázala řešit problém ubývání druhů.

(ČTK)*

Komentáře ke článku 1

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *