Obrat z obchodů s emisními povolenkami loni rekordně vyrostl

Obrat obchodů s emisními povolenkami v loňském roce celosvětově vzrostl o 34 % na rekordních 214 miliard USD, což v přepočtu činí zhruba 4,9 bilionu korun. Rostl už třetí rok za sebou kvůli současným nebo očekávaným přísnějším regulacím. Vyplývá to z údajů společnosti Refinitiv.

Největším trhem s emisními povolenkami na světě je evropský systém obchodování s emisemi ETS, který se na celkovém objemu obchodů podílí téměř 80 %. Průměrná cena emisní povolenky v systému stoupla loni o deset dolarů na 28 dolarů za tunu. Hlavním důvodem zvýšení ceny byl mechanismus, který vstoupil v platnost loni v lednu a jehož cílem bylo omezit nabídku.

Evropská komise loni představila Zelenou dohodu pro Evropu, ambiciózní balíček opatření, jehož cílem je, aby se region do roku 2050 stal klimaticky neutrální. EK má také v plánu do poloviny letošního roku navrhnout ambicióznější cíle na snížení emisí do roku 2030. Podle Refinitiv oba tyto návrhy přispěly ke zvýšení cen emisních povolenek v EU.

Největším světovým producentem emisí je Čína. Ta spustí národní systém obchodování s emisními povolenkami v letošním roce. Zatím měla v rámci země osm pilotních programů, jejichž obrat loni stoupl o 40 % na 301 milionů USD, uvedla agentura Reuters.*

(red, ČTK)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *